Gotvach.bg»Съвети»Какво е Е210 и защо е вреден?

Какво е Е210 и защо е вреден?

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94265
Кана с преса за кафе и чай  600 мл
Практичен аксесоар за вашия дом:
Кана с преса за кафе и чай 600 мл
18.00 лв.

Вероятно вече Ви е позната бензоената киселина като химикал. Бензоената киселина (европейското число на добавката в храните е E210), е ароматна, карбоксилова киселина, която не се използва често за запазване на храните поради трудната си разтворимост във водата.

Бензоена киселина, може естествено да се намери в ябълки, боровинки, сини сливи, сливи и др. Има два вида бензоена киселина. Първият вид е естествената форма, извлечена от растенията, и може да се използва като аромат.

Другият вид е най-използваният, получен от синтеза на толуол.

Бензоената киселина може да се добави и към козметиката и фармацевтичните продукти. Въпреки това основната ѝ употреба е като предшественик за синтеза на органични химикали в различни индустрии, като например в парфюми, пластмаси, багрила и така нататък.

Преди 30 години процентите и употребите на бензоена киселина на пазара са били, както следва:

- 60% е използвана за производство на фенол;

- 30% за капролактам в найлонови влакна;

- 5% за производството на натриеви, калиеви и калциеви бензоати;

- 3% за бензоилхлорид;

- 2% за алкидните смоли, бензоатните естери и др.

Към този момент няма голяма промяна в процентите. Бензоената киселина също се използва като фуражна добавка и в производството на фармацевтични продукти и пластмаси.

Може да се намери в следните хранителни продукти:

- Плодов сок;

- Туршия;

- Конфитюри;

- Газирани напитки;

- Сода.

Когато става въпрос за страничните ефекти на бензоената киселина, те обикновено се свързват с алергии и относно това дали тя се превръща в бензол, който е канцероген.

Тя може да предизвика дразнене и симптоми като обрив, зачервяване или дори парене в очите и кожата при контакт, а също и при вдишване.

Е210 е одобрена като безопасна съставка от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ), както и Съвместния експертен комитет на ФАО/СЗО по хранителни добавки (JECFA).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен