Дюлите са плодове, които обикновено асоциираме с техния специфичен вкус, мъхеста обвивка и свойството им да запичат. Всъщност обаче свойствата на дюлята са далеч по-многобройни и значителни.
Плод със стари традиции, дюлята доказва през времето своето лечебно действие. В състава ѝ влизат витамини от групите А, В и С; фосфор; желязо; магнезий; нарий и целулоза. Плодът съдържа и в по-малки количества мед, манган и кобалт.
Заради своя ценен състав дюлята спомага в борбата с инфекции на носоглътката, заболявания на дихателните пътища, както и инфекции и възпаления на бъбреците, пикочните пътища и стомашно-чревния тракт.
Заради своя полезен състав дюлята се оказва изключително благоприятен плод за консумация. Сокът от дюля е особено добра алтернатива, ако не обичате да консумирате дюлята в нейното нормално състояние.
Как да си приготвите сок от дюля
За тази цел са ви необходими само добре узрели плодове, които трябва предварително да измиете и да почистите техния мъх.
Те се нарязват на дребни кубчета, след което се пресоват. Полученият от дюлите сок се прецежда добре.
Тъй като дюлевият сок притежава наситено кисел вкус, то е препоръчително веднага да го разредите със захарен сироп.
Готовият сок от дюля се приема веднага. Може да се приготвя и в смес със сок от ябълки, круши или грозде, като съотношението е според вашето желание.
Сокът от дюли има благоприятно въздействие върху психологическите функции. Той укрепва функциите на сърцето, нормализира сърцебиенето, спомага при симптоми на жълтеница, както и може да спре повръщането.
Прочетее също за какво са полезни дюлите, как да изсушите дюли и как да съхраняваме правилно дюли.
Коментари