Шоколадът е изкушението, на което малцина могат да издържат. Неговият сладък и наситен вкус поставя сериозно предизвикателство пред сетивата на всеки човек. Неслучайно и мястото на шоколада е високо ценено в света на кулинарията.
Въпреки сладкия си вкус неслучайно шоколадът е приспадан към нездравословните храни, които следва да бъдат редуцирани или премахнати от менюто. Това тълкуване е породено вследствие на некачествени алтернативи на шоколада, в които се използват оцветители и врени подсладители. Сред най-полезните шоколади е тъмният, който е богат на антиоксиданти. Не същото обаче важи за белия шоколад, който е сред любимите видове на това сладко изкушение.
Полезен ли е белият шоколад
Мнозина учени се обединяват в смятането, че белият шоколад не влияе благоприятно върху организма и затова следва да бъде избягван. Сред основните причини за това, е неговата висока калоричност, големият процент захар и липсата на достатъчно питателни вещества.
Белият шоколад съдържа много повече захар и мазнини, отколкото останалите видове. В 100 мг от него има 458 калории; 27,2 г мазнини, от които 16,5 г наситени. Наситените мазнини допринасят за покачване на теглото и за повишаване на холестерола. Освен това те ускоряват процеса на отлагане на плаката по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тези неблагоприятни ефекти от наситените мазнини могат да причинят диабет, както и редица сърдечносъдови заболявания.
В състава на белия шоколад влиза и рафинираната захар, която е 50.1 г. Това количество значително надвишава нормалния прием за мъжете, който е 26 г захар дневно. При жените дори е по-опасно, като при тях е допустимо да се консумира до 24 г на ден.
Надвишаването на дневния прием може да доведе до затлъстяване, както и появата на проблеми със зъбите.
Все пак понякога може да си ползволите сладко бягство и да използвате бял шоколад за глазура на морковен кейк, както и за направата на глазури за торти.
Коментари