Гроздето е един от най-полезните плодове и е препоръчително да присъства на трапезата ни. То може да се консумира прясно под формата на десертно грозде, както и сушено, като стафиди или дори смачкано и ферментирало под формата на ароматно вино.
В световен план има хиляди сортове грозде. Но едва около двайсет от тях обаче да годни за пряка консумация.
Съставът на бялото грозде и почти идентичен с този на червеното грозде, защото все пак се касае за един и същ плод. Сред най-ценните съставки се откроява глюкозата, която е особено полезна за онези хора, които страдат от различни заболявания на сърцето.
Освен това гроздовата захар е физиологичен стимулатор на сърцето, който спомага да подобряването на окислителните процеси и обмяната на веществата.
Бялото грозде е богато и на други, полезни за здравето вещества, като минерални соли на калций, магнезий, натрий, желязо, алуминий, манган, сяра, фосфор, мед, йод, бром и др. В състава на бялото грозде ще откриете и големи количества витамин D, витамин B1, витамин B2 и витамин C, но трябва да подчертаем, че те се съдържат предимно в ципата, а не в самото месо на плода.
Бялото грозде съдържа пектинови вещества, както и ферментите инвертаза, протеаза и липаза, които оказват положително въздействие върху храносмилането.
Гроздето е богато на флавоноиди - това са полифеноли, които имат доказани антиоксидантни и провиракови свойства. Тези полифеноли, които в бялото грозде са катехини, а в червеното - антоцианини и протоцианини, както и типичния за двата вида грозде ресвератрол, се срещат основно в гроздовите семена.
Голяма концентрация от тях има и в ципата на гроздето, но едва 10 процента от тях се срещат в пулпата на плода.
Коментари