Тайната на вкусния домашен хляб е в хубавото омесеното тесто. То трябва да е меко, лесно да се меси, а оставено на топло - да бухне равномерно и да увеличи значително обема си, за да може хлябът или питката да станат вкусни и пухкави.
Но понякога, въпреки всичките ни усилия, тестото не бухва или не бухва достатъчно и тогава си задаваме въпроса на какво се дължи този неуспех. Може да има различни причини затова тестото да не бухне в зависимост от това, дали при замесването му като набухвател е използвана мая или сода бикарбонат.
Добавяме сода бикарбонат в тесто за кекс, баница или хляб, за да се възползваме от нейните свойства на естествен набухвател. Содата, която е основа, обикновено се “изгасва” в някаква киселина (кисело мляко, оцет или лимонтузу), за да протече химична реакция, при която да се отдели въглероден диоксид и неговите мехурчета да накарат тестото да бухне.
Повечето домакини “гасят” содата директно с киселото мляко и едва след това ги замесват с брашното. Но на този етап реакцията вече е протекла и въглеродният диоксид се е отделил във въздуха.
За да бухне тестото, приготвено със сода, трябва да добавите содата към брашното. След това да сложите млякото, друга течност и брашното. Бързо да объркате и замесите тестото, след което веднага да го сложите да се пече.
Причините за не бухне тесто, приготвено с мая, са различни. На първо място трябва да се провери срока на годност на маята. Трябва да внимавате и как активирате маята, защото твърде ниските температури на водата, в която я разтваряте, забавят нейното активиране, а прекалено високите температури (над 60 градуса) убиват дрождите в нея.
Сол, добавена към маята, забавя или спира активирането на дрождите, което също може да е причина тестото ви да не бухне. На последно място, но не и по важност, прекалено ниската температура в помещението може да забавя или предотвратява бухването на тестото.
Коментари