Халвата е сред най-популярните десерти у нас. Този ориенталски деликатес е намерил своето място на трапезата ни. Никой не си представя Сирни Заговезни без хамкането на халва, нали?
В близкото минало много популярна у нас беше традиционната тахан халва с нишки в нея, която днес не може да се намери никъде.
Много от любителите на халвата си задават един важен въпрос в дните преди Великден и Коледа - постна ли е халвата?
Добрата новина за любителите на халвата е, че обикновено тя е постна и спокойно може да бъде консумирана по време на пости. Защо обаче правим това уточнение - обикновено.
Халвата има много и различни разновидности, които условно могат да се разделят в две големи групи. Едната група е изготвена основно от различно съчетание на захар, брашно, яйца, глюкоза и брашно.
Към тази група причисляваме бялата халва, нуга халвата и познатата ни грис халва. И както е видно тези видове халва не са постни, поради наличието на яйца в тях.
От друга страна имаме и голяма група халви, които се изработват на основата на семена. Те, за разлика от първата група, са доста по-здравословни. Именно в тази категория попада тахан халвата, която се прави от смлян тахан.
Таханът не само е постен, но той има и редица здравословни ползи, които го правят задължителна част от менюто на вегани и вегетарианци.
Наред с традиционната тахан халва вече могат са се намерят сусамова тахан халва, както и слънчогледова тахан халва. И двете разновидности спадат към постните халви и спокойно могат да се консумират по време на пости.
И за да сте съвсем сигурни какво точно хапвате, най-добре опитайте нашата изпитана рецепта за приготовлението на тахан халва.
Коментари