Трябва да признаем, че понякога опитните кулинари наистина приличат на магьосници в кухнята. Те взимат щипка от тази или лъжичка от онази подправка и изведнъж обикновеното ястие се превръща в уникално вкусна и ароматна гозба.
Тайната е в подправките, а една от най-ароматните подправки в Българската кухня е чименът.
Чименът, който наистина звучи като тайнствено заклинане, което придава неустоим аромат на кайзерованото месо, е известен у нас и като сминдух.
Тук е моментът да отворим една скоба и да уточним, че различните части на растението сминдух или Trigonella foenum-graecum, каквото е латинското му наименование, може да се употребяват за подправки под различна форма.
Така например стеблата и листата на растението се смилат ситно и се предлагат в търговската мрежа под наименованието сминдух. Докато семената на самото растение - цели или смлени на прах, се предлагат под името чимен.
Чименът намира широка употреба не само в кулинарията, но и в народната медицина, защото има силно изразени антисептични свойства. Той се използва за лечение на рани и абсцеси, а вътрешно може да се приема за лекуване на бронхити, възпаления на дихателните пътища и проблеми с храносмилателния тракт.
Семената на растението сминдух, познати у нас като чимен, съдържат етерично масло с над 40 съставки, и са задължителни при кайзероването на месо.
Малки количества от чимен се съдържат в почнти всяко индийско къри, както и в известния по цял свят грузински микс от подправки кмели-сунели. В България е неделима част от състав ана шарената сол.
Коментари