Доста често ни се случва следобед да решим да си направим кафе и тогава да установим, че не сме изпили кафето, което сме си приготвили сутринта. Залисани от забързаното ежедневие и задачите, които трябва да свършим в рамките на деня, отпиваме 2-3 глътки от кафето и забравяме за него.
Когато практичността у нас надделява, се питаме дали вместо да правим ново кафе можем да изпием забравеното кафе и безопасно ли е то за нас.
Колко време може да се пише кафето след приготвяне зависи от няколко фактора. Трайността на кафето рязко се намалsва, ако в него има мляко или сметана. Ако напитката е престояла на стайна температура, то трайността е максимума е 2 часа. Затова, ако сте любители на кафето с мляко, ви препоръчваме да си направите ново.
Кафето може да започне да влошава своите вкусови качества 30 минути след направата му, или това е времето необходимо за неговото изстиване. След това трайността му е около 4 часа.
След този период маслата, които се съдържат в него, започват да се развалят, влошавайки по този начин вкуса на напитката.
Не разчитайте, че кафето, приготвено в микровълнова фурна, ще има по-дълъг срок на годност. Въпреки че че известно, че микровълновите печки убиват бактерии, на това не може да се разчита. Но често пъти, поради така устроеният механизъм на затопляне на продуктите в микровълновата, напитките в средата остават студени. Това предразполага развитието на бактерии. Дори направено в микровълнова печка кафето, трайността му не се увеличава.
Водата може да абсорбира различни аромати от околността. Ако водата, с която сте приготвили кафето е съхранявана в хладилник или в близост до някакви храни, това може да се отрази на вкусовите качества на кафето. Трайността на кафето също намалява ако във водата за приготвянето му има микроорганизми, или просто водата е замърсена.
Коментари