Щавелът е известен на хората от древни времена, въпреки че дълго време се е смятал за плевел. Популярното му име е киселец. Щавелът е много полезен. Появява се в началото на пролетта, когато нашето тяло е лишено от витамини и има спешна нужда от набавянето им.
Издънките на това многогодишно растение се появяват веднага щом снегът си отиде. Младите листа са сагитални, сочни, с кисел вкус.
Първото споменаване на това растение като зеленчукова култура датира от 12-ти век (Франция).
Има около 200 вида киселец, от които само няколко вида се отглеждат като хранителни и лечебни растения, а повечето са плевелни растения. Районът на разпространение на киселеца обхваща всички основни континенти, с изключение на Антарктида.
Щавелът намира широко приложение в кулинарията: използва се в свеж вид, консервиран или изсушен. Добавя се в различни салати, супи, ястия, използва се като пълнеж за солени пайове.
Благодарение на лечебната си сила киселецът се използва от дълго време и доста широко в народната медицина. Растението съдържа органични киселини и витамини от много групи, така че с него не само се лекуват съществуващи заболявания, но и се предотвратява тяхното развитие.
Щавелът има положителен ефект върху червата и върху процесите на метаболизъм в човешкото тяло. Съдържа огромно количество аскорбинова киселина, която помага да се лекува недостига на витамини и да се премахне вредния холестерол от организма.
Бульонът от листата на щавела се използва като противоотрова за някои видове отравяния. Растението се препоръчва за употреба при хемороиди, колити и заболявания на стомашно-чревния тракт.
Как да сготвим щавел?
Супа от щавел
вода - 3 л, картофи - 2-3 бр., лук - 1 глава, моркови - 1 бр., яйца - 1-2 бр. сварени, копър - 20 г, щавел - 100 г, магданоз - 20 г, сол - на вкус, растително масло - 2 ч.л., заквасена сметана - 70-100 г
Начин на приготвяне:
Изплакнете и нарежете фино щавела. Сварете картофите, запържете лука и морковите. Кипнете всички заедно и супата от киселец е готова!
Сервирайте гореща, като добавите лъжица заквасена сметана и парче варено яйце. В идеалния случай сервирайте с мек домашен прясно изпечен хляб. В супата не добавяте никакви вредни съставки, така че може да се включи в детско меню.
Пай с щавел
кори за баница - 1 пакет, брашно - 0.5 ч.ч., щавел - 500 г, лук - 1 глава, настъргано сирене - 0.5 ч.ч., меко сирене - 0.5 ч.ч. сол, пипер - на вкус, чесън - 2 скилидки, масло - 2-3 ч.л.
Начин на приготвяне:
Разделете корите на квадратчета. Лукът и чесънът нарежете и задушете на тиган. След това добавете останалите нарязани зеленчуци в тигана. Добавете настърганото твърдо и меко сирене. Разбъркайте.
Намажете първия лист с масло, след това покрийте с друг лист. Следва плънка. След това пълнежът е покрит с още няколко тънки листа. Нанесете покривно покритие с вода и масло. Пълнежът се разпределя равномерно. Печете пая с киселец не много дълго, защото пълнежът е вече готов.
Когато паят е покафенее, можете да го извадите от фурната и да го поднесете на масата.
Противопоказания за използването на щавела
Щавелът е противопоказен за употреба от бременни жени. Твърде честата консумация може да предизвика появата на камъни в бъбреците. Противопоказен е при хора, страдащи от стомашна язва също.
Коментари