Пекановите орехи, които са сравнително непознати у нас, са известни на учените с многото си полезни свойства и с богатата си гама на приложимост. Този вид орех, характерен предимно за Северна Америка, на външен вид наподобява обикновеният орех, като се наблюдават известни различия по цвят и форма, тъй като пеканът е с червеникав цвят и е продълговат. Този продукт е известен още и като Американски орех.
Освен всички известни витамини, микро и макроелементи, които съдържа пекановият орех, той е богат и на дъбилни вещества и мононенаситени мазнини. Пеканът съдържа големи дози токофероли, които предпазват от окисление мазнините, протеините и ДНК клетките.
Поради наличието си на фитостероли в състава си, той е в помощ в борбата с високия холестерол, защото фитостеролите редуцират нивото на лошия холестерол в кръвта.
Като полезно действие върху човешкия организъм на пекановите ядки може да се отбележи, че те предотвратяват развитието на атеросклероза и исхемична болест на сърцето. Това е така, защото главния индикатор за заболеваемостта от атеросклероза и исхимична болест е високото ниво на холестерол, а именно пеканът намалява лошия" холестерол.
В медицината пекановите ядки се използват и за направата на лекарства против рак, авитаминоза и анемия.
Пекановият орех може да се консумира и под формата на масло, което също е много полезно. То би могло да се използва при простуда, главоболие, загуба на сила и загуба на апетит. Маслото повишава имунитета и забавя процесите на стареене.
Както с всичко друго, така и с приема на пеканови орехи не бива да се прекалява. Не бива да се изяждат повече от 100 г на един прием, защото може да се наруши храносмилането и да доведе до болки в стомаха.
Не се препоръчва хора, страдащите от затлъстяване на черния дроб да консумират пекан, а е забранен приема на американския орех от хора с алергични реакции към него.
Коментари