Царевицата е много вкусна и полезна храна. Трябва да знаем как се съхранява за дълго време, за да не липсва на масата ни. През лятото се намира лесно на пазара. Това е времето, когато може да се купи млечна царевица. Тя се познава по светло-жълтите зърна и свежи листа. Ако листата са потъмнели и сухи, значи е презряла и нито е сочна, нито ароматна.
Хубаво е преди да се свари, да се накисне за 1 час, така зърната омекват. Вари се с листа или без тях. Може да се среже на две, ако кочанът е голям. Млечната царевица се вари за 30 минути, по-зрялата за 40 минути, а презряла и стара за 2-3 часа. По време на варене не се соли. Във водата може да добавите само бучка масло или бучка захар. Това помага на царевицата да стане по-сочна.
След като се свари, се охлажда и отцежда добре. Идва ред на съхраняването на варената царевица. Може да се съхрани, като цели кочани се завиват със стреч фолио и оставяме във фризера. После листата може да се ползват за сарми или за пълнеж. Друг начин е да се наронят зрънцата.
Поставят се в найлонов плик, въздухът се изтегля със сламка. Съхраняването на зърна от царевица е по-добрият начин. Така не заема много място във фризера и е по-практично. За бърза употреба може да се съхрани в хладилник.
Когато е прясна, сурова и необелена от листата, се поставя в хладилник и може да остане до 2 дни, поставена в найлонов плик. Ако се остави повече време, захарта в царевицата се превръща в скорбяла и тя става негодна за употреба. Цели кочани се заливат със студена вода и бланшираме за 8-10 минути. Изваждат се, заливаме със студена вода и се подсушават.
После може да се замрази във фризера. Така съхранена може да издържи 1 година. Когато ни е нужна, просто се изважда от фризера и ако е на зърна се добавя в супи, яхнии и се вари с останалите зеленчуци.
Коментари