Знаете ли, че суровите ядки са много по-полезни от тези, преминали термична обработка. Това е така, защото в суров вид богатството на ненаситените мастни киселини в тях е непокътнато. Когато биват обработени обаче, това ниво рязко намалява.
Ненаситените мастни киселини имат огромно значение за правилното протичане на множество процеси в организма. Те предпазват от сърдечно-съдови заболявания, поддържат хормоналния баланс в организма и подсилват имунитета.
Друг популярен плюс на суровите ядки е, че подпомагат паметта и обогатяват мозъка. Това им свойство отново се дължи на ненаситените мастни киселини.
Орехи, лешници, бадеми, кашу, тиквени и слънчогледови семки - трябва да присъстват поне два пъти седмично в менюто ви. Успокоението, което носят на нервите, предпазва от стрес и намалява депресията.
Друга положителна черта на суровите ядки е, че съдържат малко калории. От тях не само не се пълнее, а напротив – суровите ядки са препоръчвана храна за спортуващи. Това е така, тъй като ускоряват растежа на мускулите и така спомагат за оформянето на фигурата.
Освен това, дават и нужната енергия. Спокойно могат да бъдат включени дори и в най-строгата диета, но в малки количества, около 30 гр.
Микроелементите, съдържащи се в ядките, се срещат доста по-рядко в другите храни. Такива са цинкът, който подсилва имунната система, манганът и селенът, имащи антиоксидантно действие, магнезият, който укрепва костите и помага при мигрена и депресия, както и медта, участваща в синтеза на белтъци.
Суровите ядки имат голямо количество витамин Е в състава си. Той е силен антиоксидант, който помага за неутрализирането на свободните радикали. Друг много ценен компонент в ядките е фолиевата киселина.
Тя е необходима за клетъчното делене и за образуването на червените кръвни телца. От нея най-много се нуждаят бременните жени, тъй като е важна на правилното развитие на плода.
Дневната доза ядки е една шепа. Ограничения няма. Освен за фъстъците, в чието съдържание има прекалена наситеност на мазнини.
Коментари