Съхраняването на оцетната гъба всъщност не е трудно. Тя се получава при ферментацията на ябълки, вода и захар при определена температура. Появява се на повърхността на съда, в който се приготвя оцетът.
Оцетната гъба се образува само, в случай че се ползват органични плодове, няма да се получи, ако се използват плодове с нитрати и други химични съставки.
Структурата на оцетната гъба е желеобразна, слузеста, която съдържа бактерии на оцетна киселина и целулоза. Образуването ѝ става постепенно, образува се тънък филм, който с времето се удебелява.
С получената гъба може да се приготви втори оцет, като се добави оцетната гъба без прибавка на подсладители. Така ще се получи чист органичен оцет.
Оцетната гъба е прозрачна, а в случай че потъмнее и падне на дъното на съда, тя губи своите качества да се приготвя оцет с нея, но може да се използва в медицината.
Лечебната сила е в това, че гъбата притежава в пъти повече свойства от органичния оцет. Например приложената гъба се справя с болки в ставите, кожни заболявания и други.
За да се съхрани оцетната гъба, е нужен буркан с капачка, оцетната гъба и малко от оцета. Гъбата се поставя в буркана, налива се оцет, колкото да я покрие, и се затваря с капачката.
След това се прибира в хладилника и когато имаме нужда да приготвим нещо, винаги имаме под ръка.
Коментари