Киселото мляко се ползва от човечеството по-дълго, отколкото можем да си представим. Първото писмено споменаване на млечния продукт е направено през първия век от римския писател Плиний Стари. В древните индийски записи киселото мляко, смесено с мед, се нарича храна на боговете. От Турция до Русия в Централна Азия, киселото мляко отдавна е високопротеинова основна съставка на човешката диета.
Обикновено киселото мляко се прави с краве мляко, но се произвежда и от мляко от камили, коне, овце, кози и биволи. Не млечните варианти на киселото мляко могат да бъдат направени от кокосово мляко, соево мляко и бадемово мляко.
Българско кисело мляко е кремообразно, но не толкова гъсто, колкото гръцкото кисело мляко, и родният млечен продукт се отличава с култура, произхождаща от България. Българите приписваме продължителността на живота си на редовната консумация на това кисело мляко, което консумираме повече от 3000 години.
Българското кисело мляко, приготвено с овче мляко вместо краве мляко, пък има съвсем друг вкус и текстура.
Гръцкото кисело мляко е изцедено от саламурата си, практически за една нощ. Много хора се наслаждават на този гъста, богата и кремообразна текстура. Повечето марки добавят подсладител, но традиционното гръцко кисело мляко не съдържа добавена захар. За да се постигне тази гъста текстура, повечето компании използват изкуствени средства като например добавени сгъстители и пектин, докато други вървят около старомодния начин на приготвяне, без добавка на пектин и изкуствени сгъстители.
Разлика между българското и гръцкото кисело мляко освен в гъстотата на текстурата има и в закваската. При българските закваски съществува трайна симбиотична връзка между Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Именно на симбиозата се дължи различието между вкуса и аромата на българското кисело мляко сравнено с гръцкото кисело мляко.
Друга разлика на производството на нашето кисело мляко и гръцкия йогурт е, че нашето мляко се инкубира, но никога не се разбърква.
Коментари