Gotvach.bg»Съвети»Как и колко време се вари батат?

Как и колко време се вари батат?

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Автор
87316k
Как и колко време се вари батат?

Бататът или още наричан сладък картоф е кореноплоден зеленчук с южноамерикански произход, но разпространен, консумиран и ценен в цял свят.

На цвят той може да бъде бял, жълт, оранжев или виолетов, а колкото по-тъмен е, толкова е по-сладък. Понякога се сравнява с обикновен картоф, но трябва да се знае, че е доста по- кремообразен от него и, разбира се, сладникав на вкус.

Това есенно съкровище беше леко пренебрегвано допреди няколко години, но за щастие все повече набира популярност поради разнообразните начини,по които може да бъде приготвен - както в солени ястия, гарнитури и пюрета, така и в сладкиши, кексове и пълнежи на много сладкарски изделия.

Другата важна причина този зеленчук да бъде толкова ценен е високото му съдържание на витамини, минерали, фибри, растителни протеини.

Поради високите нива на калий, които се съдържат в батата, той е полезен за хора със сърдечно-съдови заболявания, а за диабетиците действа като регулатор на кръвната захар. Тъй като е беден на калории, този есенен зеленчук е много подходящ за диети.

Изключително добре засища и с това чувството ни за глад неимоверно спада.

Сладкият картоф успешно се приготвя както варен, така и печен или пържен. Тук ще се спрем на термичната обработка варене, която ни предлага впоследствие множество възможности за консумация.

Единият начин да сварим батат е като предварително го обелим и нарежем на кубчета. Беленето се извършва със специална белачка за зеленчуци, защото коричката е много тънка и с обикновен нож бихме отстранили част и от самия зеленчук.

Заливаме с обилно количество вода, така че да покрива батата и варим 10-15 минути.

Времето ще зависи и от големината на парченцата, затова се пробва и ако са още твърди се вари докато омекнат. От значение е и какво ще е следващото предназначение на варения батат - за гарнитури е добре да оставите кубчетата леко твърди, без да се разпадат, а за пюрета - перфектно омекнали.

Другият начин е да се свари целият батат. Тук може да не го белите, а само добре да го измиете под течаща вода. При този вариант времето на готвене се увеличава до поне 30-35 минути или докато омекне. Това се проверява с пробождане с нож във вътрешността. Малък трик е и след първите 10 минути от варенето да се прободе на две места, за да се сготви по-бързо.

Степента на готовност отново ще зависи от това дали ще го режете на парченца или ще пасирате за пюрета. След като е напълно готов бататът коричката му лесно се обелва.

Едно вкусно такова солено пюре може да си приготвите, като поставите в блендер (или пасатор) сварения батат, малко масло, черен пипер, сол и мащерка.

Получава се невероятно вкусна и кремообразна гарнитура или канапе за месо, риба или ориз. По желание се добавя и малко прясно мляко за постигане на желаната тестура и гъстота.

А осмелявате ли се да си направите сладко пюре от батат? Тогава е достатъчно да го пасирате със лъжица какао и малко кафява захар за подсилване на сладостта. Добавете и канела, ако я обичате, и гарнирайте със топинг или свежи плодове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 3
53
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати