Пролетта е време през годината, когато организмът е изтощен поради липса на витамини, и е претоварен поради изобилието на месни ястия през зимата. За да се чувствате добре през пролетта, трябва да се храните правилно.
Диетолозите често казват: „Онези, които не закусват, извършват престъпление, но още по-голямо престъпление е да се лишат от обяд“. 80 процента от храната трябва да се яде до около 16 часа. Така можете да избегнете тежко вечерно преяждане.
Спазвайте принципа на многообразието в храненето: храната през пролетта трябва да съдържа протеини, мазнини, въглехидрати. Плодовете и зеленчуците трябва да бъдат включени в ежедневната диета в количество от най-малко 400 грама пресни или варени (с изключение на картофите).
Плодовете съдържат преди всичко голямо количество витамин С, който е необходим за живота и здравето като вещество, предпазващо организма от развитието на различни инфекциозни и заразни болести. Човешкият организъм се нуждае дневно от около 75 мл витамин С.
Проявите на пролетната умора продължават различно дълго време в зависимост от включването на продукти, богати на витамини в храната. Това са замразените плодове и зеленчуци - домати, пиперки, спанак, лапад, киселец, коприва и цитрусови плодове. От стандартните продукти е добре да се консумират пълнозърнест и ръжен хляб, млечни продукти и яйца.
Нормалната чревна микрофлора участва в производството на витамини, ензими, фолиева киселина, никотинова киселина, защитава човешкото тяло от много онкологични заболявания, понижава холестерола в кръвта и спомага за по-добро усвояване на калций и витамин D.
Що се отнася до храната през пролетта - тя трябва да бъде по-лека, по-свежа, сезонна. Не яжте твърде горещи или особено студени ястия, не преяждайте. Изключете и тлъста, тежка храна за храносмилането - дайте на храносмилателната система малко почивка.
Тогава какво да ядем през пролетта?
През пролетта диетолозите препоръчват да ядете повече ядки - орехи, лешници, борови ядки, бадеми, които доставят значителна част от необходимите витамини като с това спомагат за бързото преодоляване на признаците на пролетната недостатъчност на витамини.
Включете в пролетната си диета пресни билки (самата природа ни ги дава през това време на годината). Разгледайте и най-полезните пролетни храни. Можете да ядете някои зърнени - ечемик, елда, ориз басмати, кускус, ръж.
Коментари