Gotvach.bg»Съвети»Как се приготвят диетични ястия от месо

Как се приготвят диетични ястия от месо

Как се приготвят диетични ястия от месо

Месото е незаменим продукт в диетата на всеки човек. Той е източник на животински протеини и витамини, които са толкова необходими за нормалното функциониране на организма.

Диетичното месо е продукт с минимално включване на мазнини и максимално съдържание на вещества, полезни за човешкото здраве и жизненоважни функции.

Консумацията на месни ястия е напълно способна да осигури на човека желязо, фосфор, калий, йод, магнезий, цинк, натрий и други също толкова важни макро- и микроелементи. С месо, почти всички витамини от група В (,, и т.н.), както и витамини от група К.

За диетичното хранене се използва прясно месо с нормален вкус и мирис. При липса на прясно месо се допуска използването на замразено месо. Размразяването обаче трябва да става бавно за да могат да се запазят белтъчните вещества и вкусовите качества на месото. Бързото размразяване или слагане на месото във вода намалява значително хранителната му ценност.

В диетичното хранене се употребяват главно говеждо, телешко, агнешко и пилешко месо. При заболявания на сърдечно-съдовия, черния дроб, бъбреците, подагра и захарния диабет месото на младите животни е противопоказано, защото съдържа повече пуринови основи, нежелани за страдащите от тези заболявания.

Диетата ще бъде балансирана - няма емоционален стрес от "недохранване" и вреда за здравето. Протеините се усвояват дълго време - това изразходва значително количество енергия.

Диетичните ястия се предпочитат от варено месо, особено приготвено чрез готвене на пара, в допълнение - с млади животни или домашни птици, заек, предварително нарязан.

Месото трябва да се измива под течаща вода непосредствено преди приготвянето. Измитото месо, което за момента няма да се готви, трябва да бъде подсушено с кърпа. В противен случай то става благоприятна среда за развитието на различни микроорганизми. Същото правило важи и за месо, което ще се пържи. Преди приготвяне месото се почиства от сухожилия, след което се начуква, за да стане по-нежно и крехко.

Варенето може да става по два начина. При първия начин месото се поставя в студена неподсолена вода и се вари на слаб огън, като от него се извличат екстрактивните вещества, минерални соли, мазнини и малко белтъчини. Обвареното месо е с намалени вкусови качества.

Вареното месо се прилага широко в лечебното хранене при заболявания на стомаха, бъбреците, черния дроб, сърцето. За да се избегне дразненето на лигавицата на стомаха при гастрит или язвена болест, е препоръчително вареното месо да се смели през месомелачка няколко пъти.

От смляното месо могат да се приготвят кнедли, фрикаделки, суфле, пълнени пиперки или тиквички, мусака и т.н, но без запръжка.

Пърженето на месото се прилага по-рядко в диетичното хранене. При пърженето по повърхността на месото се образува коричка от съсирени белтъчини, което дразни стомаха, а освен това месото е по-трудно смилаемо, макар и вкусно приготвено.

Кюфтетата трябва да се изпържват на много силен огън и от двете страни, за да се образува коричка, след което пърженето продължава на по-слаб огън. При пърженето месото загубва 20-22 % от теглото си.

Печенето на месото на скара или в тесто се прилага широко в диетичното хранене. Полуопеченото месо е по-лесносмилаемо и се усвоява по-добре от силно изпърженото или превареното.

Витамините в месото се запазват най-добре при запичане - от 70 до 80 %, а при задушаване до 50 %. Месото в диетичната кухня често се приготвя и на пара. За тази цел е необходим специален съд с решетка или пароварка. В съда се налива малко вода, а месото, приготвено на кюфтенца, суфле или по друг начин, се поставя на решетките, след това съдът се затваря с капак и се поставя на печката да заври. По този начин на приготвяне екстрактивните вещества на месото преминават във водата.

Наистина от постните меса можете да създадете истински кулинарен шедьовър в кухнята, които не само ще ви зарадва със своя незабравим вкус и безупречен външен вид, но и ще донесе огромни ползи за вашето тяло и здраве.

Бульон от пиле

(за две порции)

пилешки дреболии или месо -100 г

моркови -1 бр.

целина - 10 г

корени магданоз - 10 г

домати - 1 бр. малък

вода- 600 мл

сол

Зеленчуците се измиват и почистват. Корените магданоз и целината се обелват а морковите се настъргват. Нарязват се и се поставят с месото в студена вода и се варят. След малко се добавят нарязаните на ситно домати и солта. Вари се на тих огън до готовност. Месото се изважда нарязва се на малки парчета и се връща в прецедения бульон.

Котлети с тиквички на пара

малка тиквичка - 1 бр.

пилешки гърди - 500 г

малка глава лук - 1 бр.

галета-2 с.л. (могат да бъдат заменени с грис или брашно)

Измийте пилешкото месо, нарежете на парчета и заедно с лука, преминете през месомелачката. Сега пригответе обелете тиквичката, изчистете семената от вътрешността, настържете на едро ренде, изцедете течността от получената маса. Смесете месото и зеленчуците, добавете галета. Оформете кайма и ги пригответе на пара.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати