Плодовете на дюлите рядко се използват за директна консумация, защото са твърди и с много тръпчив вкус. Те обаче са изключително богати на ценни съставки. Дюлите са едни от най-късно зреещите плодове в овощната градина. Правилното определяне на това кога да се оберат дюлите е много важно, защото по-рано обраните плодове са по-нискокачествени, а по-късно обраните може вече да развалени.
Дюлите се съхраняват много добре, ако се държат в помещение, което има много добро проветрение. Някои сортове не са подходящи за много продължително съхранение, защото се нападат от горчиви спори. За съхраняване са годни само плодове, които са здрави, с гладка повърхност и без наранявания.
Имайте предвид, че температурата на помещението не трябва да е на много ниски температури – дюлите се съхраняват на по-топло отколкото крушите и ябълките – около 4-8 градуса, а влажността на въздуха е около 8 градуса.
През нощта или в по-ранните сутрешни часове, когато е най-студено, може да се отваря помещението, а през деня се затваря и даже може да се затъмнят прозорците. Преди консумацията или подготовката им за преработване дюлите трябва да се преместят на по-топло място, за да доузреят. Много е важно затоплянето на плодовете, за да не се допусне да запотяването им.
Ако имате дюли на разположение, препоръчваме да си приготвите от нашите рецепти за:
- оцет от дюли;
- или някой вкусен сладкиш с дюли;
Коментари