Месото на мекотелите е вкусно и лесно се усвоява от човешкия организъм. То съдържа много ценни хранителни вещества - желязо, витамин С и др. От морски дарове могат да се приготвят най-различни ястия, салати, яхнии ордьоври, ястия с ориз - печени, пържени, панирани, задушени.
При кулинарната изработка на гозби с морски дарове технологията на приготвяне е по-специална.
Мидите биват речни и морски. Месото на черната мида, която живее в Черно море, се използва за предястия с миди, салати с морски дарове, основни ястия и т.н.
Мидите се харесват като специалитет на хора с фин вкус. Преди приготвянето им мидите се остъргват с нож и се потапят в студена вода, след което се почистват с четка.
Мидени ядки могат да се поднесат варени и задушени в масло.
Приготвят се, като мидите се измиват и варят във вода 15-20 минути, докато черупките им се отворят. Изваждат се ядките, измиват се, заливат се с топла вода, прибавят се масло, ситно нарязан чесън и сол на вкус.
Варят се, докато останат с малко сос. Като топло предястие се поднасят обикновено пържени или панирани миди, гарнирани с подходящ топъл сос.
Традиционно мидите се готвят в бяло вино, сметана с домати и босилек и в собствен сок.
Това са основните комбинации, които са в основата на повечето сосове.
Мариновайте мидите в соево-чеснов сос. Оставете за 2 часа. След това печете във фурната, като предварително смажете формата с масло.
След това ги разстелете върху поднос, украсете с италиански билки, заливаме с лимонено-чеснов сос и сервирам.
Приготвени по този начин се получават вкусни и нежни.
Коментари