Почистването на гъска може да стане по два начина. Единият е чрез скубане, а другия чрез парене.
Почистване на гъска
След като е заклана гъската, тя се попарва с вряла вода. Попарва се около две-три минути и веднага след това се скубят перата.
При скубането на перата трябва да внимавате. Месото на гъската много лесно може да се повреди. При скубането на всяко перо в кожата на гъската се получава дупчица. Тази дупчица лесно се пълни с вода, която прониква в мускулатурата.
Ако скубете внимателно гъската, без да нараните кожата, и суровата гъска може да се съхранява по-дълго време. Съхраняването на гъска трябва да става на място, на което е студено.
Пърлене на гъска
След като сте почистили гъската, тя трябва да се опърли. Това става със спирт или с нагъната хартия. Важното е да дава силен огън.
Чак когато гъската е опърлена, ѝ се реже шията и се маха гушата.
След това се прави разрез на корема и гъската се почиства от вътрешните органи. Тук трябва да внимавате много да не разкъсат жлъчката. Тя е прилепва към гъшия дроб. Жлъчката се отстранява леко, внимателно и се изхвърля.
Воденичката се разрязва на две. Трябва да изчистите всички остатъци от храната и вътрешната кожа, която е по-дебела.
По червата на гъската може да има тлъстени. Не ги изхвърляйте заедно с червата, а ги оберете - все пак гъшата мас е ценен продукт.
Връхчетата на крилата и опашните жлези се отстраняват.
След като се направили всичко това, измийте гъската със студена вода.
Гъската е почистена.
След като сте почистили гъската, можете да си приготвите печена гъска, пълнена гъска или супа от гъска.
Коментари