За да бъде печената гъска вкусна и крехка, тя преди всичко трябва добре да се подготви. Това не е трудно, но изисква време – два дни, което означава, че трябва да я купите няколко дни, преди да я сервирате.
Сложете гъската на масата и с пинсета отстранете всички остатъци от пера. С малък нож отстранете мазнините, разположени около врата, както и тези, които се намират при коремния разрез.
Надупчете кожата, която се намира на гърдите, а също тази на бутчетата и местата, където краката се съединяват с тялото. В голяма тенджера кипнете вода и пуснете гъската вътре с краката нагоре.
Оставете за една минута и я извадете. Изчакайте водата отново да кипне и пусне гъската с краката надолу, пак за една минута. Извадете птицата, излейте водата от нея и добре подсушете с кърпа отвън и отвътре.
Вземете едра сол – една чаена лъжичка за килорам месо – и я смесете с черен пипер и по желание можете да добавите и риган. С тази смес натъркайте гъската отвън и отвътре и я оставете на студено за два дни.
Тази процедура се прави, за да изсъхне кожата и при печене да стане златиста и хрупкава. Гъската трябва добре да се напълни и зашие.
За пълнеж можете да използвате каквото искате: ориз, дроб с лук и каквото друго ви хрумне. Плънката трябва да се състои от нарязани парчета месо, ако има такова в плънката, но не много ситни, смесени със зехтин или масло.
Гъската се пълни непосредствено преди печене. Зашийте с дебел конец. За да ви е по-лесно после да го премахнете, правете големи бодове с дебела игла.
Загрейте фурната на максимум. Вземете тава с високи стени, сложете скара върху нея и налейте вода да покрие дъното - около сантиметър.
Сложете гъската върху скарата с гърба нагоре. Сложете тавата в загрятата фурна, затворете вратичката и оставете за 15 минути. След това намалете температурата до 160 градуса и обърнете гъската.
Продължете да я готвите така около час и половина. Ако птицата е по-голяма, ще са ви необходими два часа, за да се изпече добре и да получи хрупкава коричка.
Коментари