През зимата плодовете и зеленчуците, от които можем да си набавим полезни вещества, са в по-малки количества. Има едни плодове обаче или по-точно пъпки на дива роза - шипките, които могат да се намерят и през зимата.
В шипките се съдържат изключително много полезни вещества, които "дават" сили на имунитета, подпомагат кръвоносната система и дори задържат младостта по-дълго.
Шипката е плодът, който съдържа много витамин С /от 400 до 2000 мг на 100 грама продукт/. Тя съдържа също и витамин Р или по-точно казано - С-комплекс. Този комплекс представлява съвкупност от различни вещества - рутин, биофлавоноиди, хесперидин и цитрин.
Всички знаем, че приемаме много по-малко витамин С, отколкото е необходимо, защото процесът на окисление го унищожава. Когато е в комбинация е с витамин Р, той се задържа по-дълго в организма и се предпазва от окисление.
Комбинацията от витамините С и Р помага за укрепването на капилярите, повишава защитните сили на организма и предотвратява появата на синини по тялото.
Ето още кои полезни вещества се съдържат в шипката: каротин /провитамин А/; , витамините В1, В2, К, ликопен, минерали като желязо, калций, калий, фосфор, магнезий.
В шипката има високо съдържание на пектин /11%/, което, от своя страна, помага при болки в стомаха, проблеми с червата, помага за това нивото на кръвната захар да е в нормални норми при диабетици, значително намалява чувството на глад при хора, спазващи диета, и понижава изключително лошия холестерол.
Шипката е изключително богата на антиоксиданти, които помага на организма да бъде здрав. Витамин С в шипките забавя стареенето, участва в синтеза на колаген.
Отсемките на шипките се извлича тъмно червено масло, в което се съдържа витамин А, Е и омега-мастни киселини. Това масло се използва в козметиката за дълбоко подхранване на кожата.
А за още ароматни ползи от шипките, пробвайте този чай от шипка или пък нашия вкусен мармалад от шипка.
Коментари