Мариноването представлява обработка на хранителни продукти за овкусяването или консервирането им. След мариноване продуктите се готвят.
Етимология и същност на маринатата
Самата дума марината е навлязла от латински, където marinara в превод означава море. Обяснението е, че в по-стари времена водата на морето се е използвала за консервиране на храната заради соления си вкус. Така хранителните продукти се запазвали по-дълго.
Маринатите променят вкуса и аромата на храните, правят ги по-крехки и много ароматни заради подправките, които се включват във всяка марината.
Маринатите биват течни и сухи, като и двата вида са еднакво добре застъпени.
Ако трябва да посочим най-често използваните подправки и билки за маринатите, те са: солта, черният пипер, червеният пипер, дафиновият лист, босилекът чесънът, магданозът, ментата, соевият сос, както и бялото или червеното вино. Оцетът и олиото или зехтинът са постоянна добавка към всяка марината.
Мариноването е изключително прост процес. Трябва само да се накисне хранителният продукт за няколко часа в маринатата или да се оваля в нея и това е достатъчно да промени вкусовите му качества, както и да го направи по-лесен за термичната обработка, която е предвидена.
Универсална марината за риба
Всички видове риба се подлагат на мариноване. Маринатата за риба е един от основните видове маринати. Обикновено в рибната марината присъстват лукът, чесънът, черният пипер, лютия (чили) сос, бялото вино, водата и захарта, най-често кафявата. Тази универсална рибна марината се ползва успешно и за птичето месо. Тя принадлежи към течните маринати, които са подходящи за различни видове риби.
Маринати, които са най-подходящи за скумрия
Скумрията е риба с много силна и остра миризма. За много хора тази миризма е отблъскваща заради характерния си аромат и затова се предпочитат маринати, които да неутрализират този мирис.
Лека марината за скумрия на скара
Необходими продукти:
• ½ чаена чаша оцет
• сокът на ½ лимон
• 1 супена лъжица захар
• сол на вкус
Приготвяне:
Продуктите за марината се смесват в касерола и се кипват. Оставя се за изстине и рибните филета се потапят вътре за 1-2 часа. После рибата се слага на скарата и се пече.
Марината, с която рибата се готви до готовност
Необходими продукти:
• ½ литър вода
• 250 милилитра винен оцет
• 2 супени лъжици сол
• Шепа зърна черен пипер(около 50-60 броя)
• 2 дафинови листа
• 3 зърна бахар
Приготвяне:
Всички съставки за маринатата за скумрия се слагат в тенджера на котлона да заврат. Прибавят се парчетата риба и се вари на умерен огън за около 10 минути при затворен капак на тенджерата. След като изстине маринатата, рибата се отцежда от нея и се сервира.
Коментари