Рибата е изключително полезна храна, която трябва да присъства редовно на трапезата, а не спорадично на определени празници. У нас не се консумира редовно риба, а от тази, която най-често приготвяме, можем веднага да посочим скумрията.
Тази риба се характеризира с остър и силен аромат, тя е много мазна, но пък в замяна на това нискокалорична, тоест подходяща за диетично хранене. Като всяка риба, скумрията не понася тандема на всевъзможни зеленчуци и за да се превърне в изумително ястие, най-лесният и фин начин е като се подправи добре.
Кои са най-подходящите подправки за скумрията?
Острият вкус на скумрията, който не се понася добре от всеки, може да се тушира, ако се сготви в тандем с кисели подправки като лимон и доматен сок. Високата им киселинност се хармонизира със силния вкус на рибата. Подходящи са всякакви цитрусови плодове по същата причина. Все пак подправките за скумрията се подбират и според начина, по който ще бъде приготвена рибата.
Подправките, подходящи за пържена скумрия
- смленият черен, червен или бял пипер, бахарът са подправките, даващи острота на вкуса, която се комбинира добре с натуралния вкус на скумрията, когато подправките са умерено използвани;
- настърганият джинджифил или индийско орехче осигуряват остър вкус на рибата, запазвайки аромата на морска риба на скумрията;
- риганът и мащерката са подходящите аромати за скумрията, за да може рибата да получи пикантни нотки;
- маточина - тази подправка не е много използвана, но е подходяща за тези, които искат да дадат щипка свежест на наситения вкус на рибата.
Подправките, подходящи за задушена скумрия
Задушената скумрия поема соковете и ароматите на зеленчуците, с които се готви. Подправките, които е добре да присъстват, са:
- бахарът, с който скумрията засилва наситения си аромат, не се губи сред миризмите на различните зеленчуци или соса на ястието;
- дафиновият лист е подправка, с която се работи внимателно, слага се в края на готвенето и служи само за подсили аромата на йод, характерен за всяка морска риба;
- горчицата е сред любимите силни подправки, с които скумрията добива кисело-сладък вкус;
- джинджифилът и индийското орехче се слагат, когато замисълът е вкусът на скумрията да стане по-пикантен и силен;
- чесънът е подправката, незаменима за каквато и да е риба, особено приготвена задушена. Нейният парещ вкус не вреди на основните аромати.
Подправките, подходящи за варена скумрия
Най-често тази риба се вари на рибена чорба, заедно с други морски риби. Много готвачи съветват при варене да не се слагат подправки, за да се оставят различните видове риба да пуснат своите аромати в бульона. Все пак може да се гласува доверие на няколко подправки:
- лукът и магданозът се препоръчват, защото пречат скумрията да остане суха, дори ако се превари. Те насищат течността със своите сокове;
- дафиновият лист и смленият черен пипер също са опция, тъй като бульонът от рибата става по-ароматен и вкусен;
- карамфилът може да присъства, но малки количества, той добавя щипка пикантност в ястието.
Подправките, подходящи за печена скумрия
Готвенето на скумрия чрез печене позволява рибата да запази своя естествен вкус и полезни хранителни вещества. Добра идея са леките и свежи подправки:
- лимоновият сок и лукът са класиката при този тип топлинна обработка на скумрията;
- розмаринът се използва заради способността да обогатява аромата на рибата;
- босилекът и копърът също са класически подправки за всякакъв рид риба, включително скумрия;
- смлените дафинов лист, бахар и целина - подправките подсилват вкуса на скумрията и добавят острота на вкуса.
Подправките, подходящи за пушена скумрия
Готвенето на скумрията чрез опушване с ароматен дим не изисква допълнително овкусяване. Малко сол е достатъчна, за да стане приготвената риба готова за консумация, но любителите на подправки, може да включат черния пипер на зърна, дафиновия лист и карамфила към усилията си да дадат уникален вкус на ястието.
Ако обичате да похапвате риба, разгледайте и тези вкусни предложения за скумрия:
- а защо не и пържена скумрия;
Коментари