Скумрията, наред с херингата и рибата тон, са сред онези морски деликатеси, които са добре познати на хората по целия свят. Напразно някои считат скумрията за храна за бедните - вероятно заради по-натрапчивата ѝ миризма и сравнително ниската ѝ цена. Истината е, че тя спада към онези риби, които можете да консумирате всяка седмица и е удачен вариант както за обедно, така и за вечерно меню.
Състав на скумрията
Мнозина сочат сьомгата за най-добрата риба, без да знаят, че скумрията е също толкова богата на омега-3 мастни киселини, колкото и сьомгата. Прибавяме и факта, че при избора на сьомга трябва да сте много внимателни не само по отношение на цената ѝ, но преди всичко на качеството ѝ. С богатата на магнезий, желязо, калий и витамини от В групата, D и E и много по-достъпна цена, скумрията наистина е за предпочитане.
Видове скумрия
В различните държави се предлагат различни по вид скумрии, но най-разпространени са атлантическата (известна е и като обикновено), кралската и испанската скумрия. Обикновената, както и испанската скумрия могат да се срещнат и в Черно море, като първата е с тегло от около 500 грама до 1 кг, а втората варира между 3 и 5 кг. Както подсказва името ѝ, кралската скумрия е най-голяма и може да достигне над 10 кг, като същевременно има най-малко съдържание на мазнини в сравнение със събратята си.
Как да сготвим правилно скумрия
Скумрията се приготвя по най-разнообразни начини в различните краища по света. Може да се сготви:
- веяна скумрия и т.н.
Малцина я харесват пържена, но това е въпрос на вкус.
Както казахме в началото, скумрията има доста натрапчива миризма, която не допада на всеки. За да се избегне това, е добре рибата да бъде предварително маринована и да се поднася с по-тежки и пикантни сосове. Преди да се пече на фурна, на скара или във фолио, можете да приготвите марината от зехтин, лимонов сок, сол и черен пипер, в която да я оставите да престои известно време на хладно. Скилидки чесън и нарязан на шайби лук също пасват към маринатата за риба, а мексиканците например добавят и кориандър и люти чушлета. Всичко отново е въпрос на вкус.
Независимо как сте решили да приготвяте скумрията, е задължително да си я закупите прясна, да премахнете перките ѝ и да я измиете. Което важи за всички по-големи риби всъщност.
Вижте как се чисти скумрия.
Може да се пече цяла скумрия или на филета. Ако е филетирана и я печете на скара, имайте предвид, че тя ще стане доста бързо готова. За да не се изсуши месото ѝ, е достатъчно да я печете по 5-6 минути от всяка страна.
Ако печете рибата цяла, можете да направите леки напречни разрези върху кожата ѝ с цел маринатата да попие по-добре. За златиста коричка след изпичането на скумрията, се намазва с малко масло.
Скумрията, печена във фолио, също е класика. Можете да я напълните с резенчета лимон и/ или домати, както и подправки по избор. Времето на печене зависи от големината на самата риба.
Опушената скумрия е истински деликатес! Можете дори сами да си я опушите над огъня за около 30 минути, но я завийте пак във фолио.
Маринованата скумрия е чудесна за направата на така известната руска салата сельодка. Не е вярно, че за тази салата, която се приготвя от марината, която се оставя да кипне на котлона, се използва само херинга, да знаете.
От печена, пушена или маринована скумрия могат да се правят всъщност най-разнообразни рибни салати. Истинска класика е салатата Ропотамо, към която освен скумрия се добавя и боб, грах, печени чушки и доматен сос.
Ако не сте пробвали да си приготвите скумрия плакия, явно сега е момента. Направо ще си оближете пръстите!
Да не забравяме, че от скумрията стават и чудесни рибени чорби. Можете дори да комбинирате няколко вида риба и да добавите и нещо лютичко. Пак въпрос на вкус, нали?
Вижте още как се филетира скумрия и как се суши скумрия у дома.
Коментари