Всеки знае, че рибата е много полезна храна. Тя е леко ястие, което се приема добре от хората на всяка възраст и здравен статус. Затова се препоръчва при повечето диети - от тези за отслабване, до такива, които са ориентирани към здравословното хранене. Рибните ястия, в комбинация с пресни зеленчуци и билки, са най-характерното за Средиземноморската диета, която е еталон на доброто хранене.
Когато се избира риба за каквато и да е рецепта, първото условие е тя да бъде прясна. Как обаче да разпознаем прясната скумрия от вече застоялата, която е негодна за консумация?
Има няколко признака за разпознаване на прясната скумрия:
- твърдостта - твърдата риба, която прилича почти на вкочанена, е прясна. Продължителното преседяване на рибата я кара да се отпусне;
- блясъкът - когато люспите на рибата все още са с металически блесък, тя е уловена скоро и е годна за консумация;
- Състоянието на очите - бистрите очи на скумрията, които са леко изпъкнали и с черна зеница, показват, че рибата е прясна;
- състоянието на хрилете - червените на цвят или розови хриле показват, че набелязаната риба е от скорошен улов. По-тъмните хриле говорят за застоял продукт, но това е вярна само когато хрилете на рибата в естественото местообитание са червеникави;
- състоянието на кръвта - ако рибата изпуска повече кръв при почистване, значи е прясна, не е била вече замразявана във фризер, може да се ползва спокойно;
- изгледът на гръбнака - прясната риба стои здраво свързана с гръбнака и трудно се отделя. Ако почти се разпада месото от гръбнака, значи вече е започнал химичен процес, при който месото омеква, а това се случва с по-стар улов;
- състоянието на кожата - ако кожата се сваля трудно, значи е прясна, в противен случай важи същото правило, както при гръбнака.
Какво от тези знания може да ни помогне при избора на риба скумрия, към която често пристъпваме заради широкото разпространение на тази риба и нейните положителни хранителни качества?
Скумрията, както повечето видове риба, се предлага в прясно състояние, консервирана или замразена.
Когато се предлага консервирана, скумрията обикновено е направена на филета, а те са потопени в растителни масла, вино или вода. Може също да бъде осолена или пушена както предлагат друг вид риба - херинга.
Прясната скумрия е в добро състояние, когато е изпълнено първото условие - да бъде твърда, плътна и тялото да не е еластично. 24 часа след улова рибата вече се отпуска. Плътното тяло е свежо.
Второто условие - за блясък също е важно за свежестта на скумрията, както и бистрите очи и бялото коремче на рибата. Риби с отворени или наранени кореми са опасни за консумация, може вече да са развалени.
Хората, които обичат скумрия са наясно, че замразената риба губи много от вкусовите си качества, затова прясната или маринованата скумрия са винаги за предпочитане.
Коментари