Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Бърза работилница: Как да готвим миди?

Бърза работилница: Как да готвим миди?

Бърза работилница: Как да готвим миди?
Снимка: Кулинарна мрежа

Мидите са деликатес и полезен продукт, съдържащ естествен висококачествен протеин, който по съдържание на аминокиселини е равен на кокошето яйце.

В допълнение, съставът на мидите включва повече от 30 минерали и микроелементи, следователно, за да се запази хранителната стойност на този продукт, е необходимо да се научите как правилно да готвите миди. От мидите може да готвите супи, пилаф, салати и яхнии.

Поднасят се с ориз, картофи, макаронени изделия, месо, риба, зеленчуци, плодове и билки - без или в черупки. Мидите имат вкус, много нежен и приятен, сладко-солен, но най-важното - те са нискокалорични (80 калории на 100 грама месо), така че можете да ги ядете във всякакви количества, без да се страхувате от проблеми с фигурата.

Сега ще се опитаме да разберем как да готвим мидите по най-добрият начин.

Миди

Не е тайна, че мидите заедно със скаридите са сред най-популярните морски дарове в Русия и всички средиземноморски страни. Нежното месо на тези мекотели е идеално за готвене на различни ястия.

Преди да готвите почистени от черупките миди, те трябва да бъдат добре измити от пясъка.

Четири съвета за избор на миди

Експертите казват, че добрите миди трябва да миришат само на море, а ако имат неприятна миризма, това означава, че продуктът е развален. Черупките на мекотелите трябва да бъдат плътно затворени.

Качествените замразени миди обикновено имат светло жълт цвят, без пукнатини по повърхността на леда. Наличието на такива дефекти предполага, че мидите вече са размразени и следователно са загубили полезните си свойства.

Големите миди са по-сочни и по-вкусни от малките миди.

Нежно месо от миди се комбинира с всякакви продукти.

Как да приготвите мидите, ако току-що сте ги купили от магазина?

Миди на тиган
Снимка: Yordanka Kovacheva

Пресните морски дарове се приготвят в един и същи ден или в краен случай те могат да се съхраняват в хладилник за максимум два дни. Преди да готвите мидите, почистени от черупките, те трябва да бъдат добре измити от пясъка.

Сега нека поговорим за това, колко време миди да се готвят?

Нежните мекотели трябва да се варят на силен огън в подсолена вода с подправки: пресни - 5-7 минути, замразени - 7-10 минути.

Когато готвим миди, замразени без черупка, можете да повишите вкуса им с лимонов сок и бяло вино. Ако тези продукти са смесени със зехтин, чесън и билки, получавате перфектния сос от миди.

Морски и речни миди: как да готвим?

Готвене на миди

Много домакини се интересуват от това как се готвят миди в черупки и тук има няколко важни правила. Първо, черупките с пукнатини се отстраняват (те никога не трябва да се ядат), след това добрите черупки трябва да се спуснат във вряща вода за две минути, черупките трябва да се отворят, черупките трябва да се отстранят и да се изплакнат обилно с вода от водорасли и пясък.

Необходимо е да покриете мидите с вода, да доведете до кипене, да изхвърлите водата и да ги сварите в нова вода за 10 минути. Щом черупките се отворят и вкусен аромат се разпространи из кухнята, мидите са готови!

Сервирайте мидите горещи и не ги гответе за бъдеща употреба, тъй като това ястие не се препоръчва да се нагрява поради опасност от отравяне.

При готвенето на миди има още една важна тайна: въпреки факта, че нежното месо на мекотелите се комбинира с всякакви продукти, по-добре е да не го смесвате с нищо.

Разбирачите казват, че една мидена салата например има нужда само от магданоз, лимон, сол и пипер и малко зехтин.

Как да поднесете пресни миди, за да запазите благородството и изискаността на това ястие? Сервирайте ги отделно с добро бяло вино, лимон и билки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest