Говеждите и свински езици се считат за деликатеси поради нежната си мека текстура, изискания си вкус, съдържание на витамини и хранителна стойност. Структурата на езика е непрекъсната мускулатура, поради което съдържа протеини, определено количество мазнини и на практика липсват въглехидрати.
Говеждият език съдържа цинк, който произвежда инсулин в организма на диабетика, а свинският език е богат на лецитин, който е необходим за нормалното функциониране на нервната система и мозъчните клетки. Липсата на съединителна тъкан в структурата на езика гарантира неговата отлична усвояемост. Поради тази причина, този продукт може да се нарече диетичен.
С тази статия ще научим как правилно да приготвяме свинския и говежди език, така че витамините, минералите и микроелементите да се запазят в тях, а месото да се топи в устата, изненадвайки дегустаторите със сочност, аромат и неповторим вкус!
Готвене на говежди и свински език у дома
Говеждият език съдържа цинк, който произвежда инсулин в организма на диабетика.
Преди да приготвим различни ястия от този деликатес, той трябва да се свари, така че процесът на първоначална обработка на карантията е много важен за бъдещия вкус на ястията.
Ето няколко съвета как да приготвим варен говежди и свински език в домашната кухня.
Важно условие е добре да изплакнете езика под течаща вода.
Накиснете езика за половин час, за да го направите по-нежен и мек.
Сварете месото във вода без сол - всеки знае, че е по-добре да осолите езика, когато е сготвен преди поднасяне.
Как да определите колко време отнема готвенето на говежди и свински език?
Свинският език се вари 1. 5-3. 5 часа, а говеждият език се готви 2-4 часа, всичко зависи от големината на продукта. Не позволявайте силно кипене, за да не влошите вкуса на месото, достатъчно е водата да заври леко. Не забравяйте да премахнете пяната с решетъчна лъжица.
Някои домакини варят езика през две води - месото се вари за 15 минути, след което го измиват старателно, сменят водата в тенджерата и отново варят продукта до пълна готовност. Това позволява да се премахнат вредните вещества и неприятните миризми при готвене на бульона.
Половин час преди да сте готови, добавете към бульона моркови, корен от целина, лук и дафинови листа.
Поставете готовия език за няколко минути в студена вода, за да отстраните ципата по-лесно. Ако езикът е лошо почистен, той все още не е готов за консумация.
Как да готвя говежди и свински език: любими рецепти
Езикът може да се запържи в панировка, да бъде задушен със зеленчуци, маринован, да се приготвят от него месни рулца, гювечи, пайове и домашна наденица.
Езикът може да се нареже на тънки филийки, да се сервира с хрян или горчица - това е отлично предястие за аперитив.
Салатите с език насищат и задоволяват глада. Много вкусни комбинации се получават, ако добавите картофи, авокадо, кисели краставички, гъби, сирене, зелен грах, яйца, моркови, чесън, билки и майонеза при поднасяне. Ако използвате различни рецепти за салата с месо, но замените месото с език, ще получите много оригинално и напълно ново и вкусно ястие.
Езикът, изпечен във фурна със зеленчуци, гъби и сирене, е много популярен, а аспик от език може да се сервира на празничната трапеза.
Ако времето не достига в кухнята, пригответе най-лесния вариант за вечеря - език с паста, боб, картофи или ориз.
Вкусът на тази уникална карантия може да бъде разнообразен с различни подправки - мащерка, босилек и италиански билки.
А накрая - малък трик как да направите езика още по-нежен и вкусен: след като го сварите и обелите, го върнете обратно в бульона, в който вече сте добавили подправки и сол, гответе още 30 минути и ще се насладите на ароматното и уникално вкусно ястие!
Коментари