Индра Деви, чието истинско име е Евгения Петерсон, е една от първите жени, практикуващи йога и популяризира йогата по целия свят.
Петерсон е родена през 1899 г. в Рига, в семейство на руска оперетна актриса и банков служител от шведски произход. Евгения няколко пъти е променяла начина си на живот из основи. Тя е знаела 12 езика и определяла като свой дом три държави – родната ѝ Русия, Индия – където се е „преродила”, и Аржентина, в която прекарва последните 17 години от живота си.
Индра Деви е обиколила целия свят, промотирайки йогата. Срещала се е с много холивудски звезди, индийски философи и известни политици. Сред нейните ученици са някои от най-известните актриси от 40-те години на миналия век – Грета Гарбо, Мерилин Монро и Рита Хейуърт.
Деви умира на 103-годишна възраст през 2002 г. в Буенос Айрес.
В интервю през 1992 г. тя разказва за своя начин на хранене:
"От много годни съм вегетарианка, храня се един път на ден, понякога и два пъти. Когато стана от сън, изпивам чаша вода с лимон, която приготвям от вечерта. Закусвам чашка соево мляко или кафе от зърнени култури. Добавям малко стафиди и бадеми. Ям цитруси като грейпфрут или портокал, но с бялата ципа, а понякога и с кората. Всеки ден пия много вода. Наблягам на сезонните плодове, пия много зеленчукови сокове. Преди лягане също пия чаша вода. Когато обядвам, гледам да включа някоя от следните храни: зелена салата или супа от зеленчуци; сварен или суров зеленчук; една порция кафяв ориз; един изпечен картоф, но небелен, с малко мазнина или соев сос. Обичам да обядвам и домат със сирене, яйце, йогурт с мед и кълнове".
Индра Деви е написала няколко книги. В една от тях тя обяснява йога принципите на хранене, които сама спазва и препоръчва на своите ученици. Деви коментира и нездравословното хранене.
Храната, въздухът и водата са необходими за поддържането на здравето. Америка е най-богата страна в света, но именно там има най-голям брой затлъстели хора заради неправилното им хранене. Експертите твърдят, че макар американците масово да преяждат, в организмите им попада много малко храна, която може да бъде усвоена. Останалата част от храната се превръща в отрова.
Масово днешната храна е изкуствена, което пък има пряко влияние върху здравето на хората. Милиони са вече страдащите от рак, астма, диабет, артрит. Все по-чести стават случаите, при които на пръв поглед напълно здрави хора умират внезапно от инфаркт.
И макар да не се замисляме за това, то не е случайно. Всъщност, това е неизбежният резултат от приемането на токсини с вредните храни.
Последствията от неправилното хранене не могат да бъдат забелязани веднага, камоли пък да бъдат свързани със заболявания. Затова и рядко може да се направи връзка между болестите и храната.
Индра Деви казвала, че в нейния дом няма нищо консервирано, пакетирано, рафинирано или обработено.
Тя използвала пълнозърнесто брашно и кафяв ориз. Вместо захар Деви ползвала мед, а в дома ѝ не присъствали какао и шоколад.
Индра Деви пиела напитки от цикория със сурово козе мляко или соево мляко. Чаят от различни билки, пресните зеленчукови сокове и вода с лимон също били сред предпочитаните напитки.
Деви използвала лимон вместо оцет. Тя се хранела само със сезонни зеленчуци, подправени с пресни или сушени билки.
Според нея много хора могат да подобрят здравословното си състояние, ако променят начина си на хранене и започнат да се занимават с йога. По думите ѝ неправилното хранене бавно съсипва човешкото здраве.
Златните правила за хранене на Индра Деви
Индра Деви твърди, че спазването на следните правила в храненето могат да подобрят здравето.
Избягвайте водата с лед, особено след хранене. Това нарушава процесите на храносмилане.
Сутрин на гладно пийте една чаша вода със стайна температура. Може да добавите малко лимонов сок. За да се освежите през горещите дни, пийте чай или гореща вода.
Препоръчителният дневен прием на вода е между 5 и 8 чаши. Дефицитът на течности води до стомашни проблеми и дисфункция на черния дроб и бъбреците.
Докато се храните, не пийте вода. Най-добре е да пиете преди или след хранене.
Ако варите водата, тя губи своите полезни свойства. За да я „съживите”, прелейте я няколко пъти.
По-полезно е да изядете плода, отколкото да изпиете сока му.
Чудесен еликсир за здраве е сок от моркови, репички и цвекло. Прибавете към него зелени листа от зеленчуците.
Избягвайте употребата на алкохол, кафе, какао, шоколад. Кофеинът и теоброминът са силни стимулатори.
Млякото не е течност, а храна. Пийте го на малки глътки, за да избегнете стомашни разстройства.
Тялото се храни само с това, което може да усвои, а не с това, което приема.
Внимателно избирайте храните, които ви прилягат. Експериментирайте с различни комбинации продукти, докато установите кои са най-добрите за вас храни.
Изключете от менюто си консерви, бял ориз, бяло брашно, рафинирана захар. Избягвайте сладкишите. Изключете и оцета.
Трябва да дъвчете храната си много добре, особено ако е богата на нишесте, защото то се превръща в глюкоза от слюнката ви.
Препеченият хляб е по-полезен. Но не пийте вода с хляба.
Ако ядете ориз, не яжте хляб – тоест, не смесвайте нишестената храна в едно.
За да излекувате проблемите си с перисталтиката, избягвайте смесването на нишесте и протеини, особено с продукти, съдържащи сяра – като грах, зеле, яйца, ряпа и др.
Когато варите зеленчуци, не изхвърляйте водата. Изпийте я или я направете на супа.
Използвайте зелените части на морковите, цвеклото и репичките, за да придадете повече вкус на супите.
Зеленчуците се приготвят най-добре на пара. Ако ги варите, го направете в малко количество вода и на бавен огън.
Не яжте мазна и пържена храна.
В животинските мазнини се съдържат големи количества холестерин. Най-голяма е концентрацията му в мозъка, яйчените жълтъци и в черния дроб.
Най-малко холестерин има в изварата, млякото и рибата.
Всички храни, в които се съдържат животински мазнини, са опасни.
Действието на ферментите се възпрепятства, когато консумираме продукти с високо съдържание на мазнини и нисък процент протеини.
Не само количеството калории в мазнините са важни, а и техният състав. В бекона например има единствено калории, няма никакви минерали или витамини.
Всяко претопляне на храната я прави по-вредна, особено ако в нея се съдържат мазнини. Все едно да използвате два пъти мазнина, в която е пържено.
Важно е как подхождате към храненето. Процесът трябва да е бавен, да носи удоволствие. Храненето трябва да е в спокойна и приятна обстановка.
Ако сте под стрес, по-добре изобщо не сядайте на масата. Изчакайте настроението ви да се нормализира. Когато се храните под напрежение, храната предизвиква токсични промени в организма.
Докато се храните, не водете неприятни разговори. Процесът трябва да носи удоволствие. Заложете на приятно аранжирана маса, на весел разговор.
За да ви донесе радост, храната трябва да е благословена. Съобщаването на лоши новини преди или по време на ядене ще навреди на целия ви организъм.
Коментари