Както е известно, йодът играе ключова роля в нормалното функциониране на щитовидната жлеза, а колкото по-добре функционира тя, то толкова е по-бърз е метаболизмът.
Освен това, йодът помага да се изгарят по-бързо калориите, превръщайки ги в енергия, а не в мазнини, укрепва луковиците на косъма, като така помага при косопад, повишава имунитета, намалява риска от възникване на рак и много други ползи.
Бременните жени трябва да са особено внимателни за нивото на йод в организма им. Съгласно Световна здравна организация, недостигът на този елемент е една от първостепенните причини за умствено изоставане при новородените в целия свят.
Известно е, че дневната норма на потреблението на йод е 150 мкг, а за бременни - 250 мкг. В следващите редове вижте най-полезните източници на йод.
1. Червена боровинка
Тази малка кисела ягода съдържа в себе си огромно количество антиоксидантни, ценни витамини, елементи и вещества, като сред тях - витамин С, витамин К, които способстват за по-доброто усвояване на калций, фибри и йод. В 100 грама червена боровинка се съдържат примерно 350 мкг йод. Добавяйте този плод в сладкишите, салатите и сосовете и дневната ви норма ще е осигурена.
2. Ягоди
През топлите месеци можете спокойно да си хапвате ягоди, като така не само да се насладите на страхотния им вкус, но и да си осигурите лесно дневната норма на йод. В една чаша се съдържа почти 10% от дневната норма на този елемент, а именно 13 мкг. Освен това, ягодите подобряват имунитета, а също така, според изследвания, намаляват нивото на "лошия холестерол".
3. Сушени сливи
Полезните свойства на този продукт са наистина много. Едно от тях е това, че регулират нивото на захар в кръвта, което може да ви спаси от появата на диабет тип 2 и затлъстяване. Също така те намаляват холестерола и укрепват костите. В тях се съдържат витамин К и бета-каротин. Само в пет сушени сливи се съдържат 13 мкг йод, като така лесно ще можете да си набавите част от дневната норма на този елемент.
4. Скариди
В голяма част от морските продукти се съдържа голямо количество йод, като едни от тях са скаридите. В 100 грама се съдържат 40 мкг йод, като така ако сте любител на морските дарове, лесно ще можете да си набавите част от дневната норма.
5. Треска
Тя е другият много полезен продукт. Като цяло бялата риба има малко мазнини и калории, но и също така е богата на витамини и елементи, сред които и йод. В една порция от 100 грама се съдържат 110 мкг йод. Освен тя е богата на калций, магнезий, калий, фосфор, витамин Е и витамини от групата В, особено витамин В12, който приема участие в нормалната работа на сърдечно-съдова система.
6. Риба тон
Това е малко по-мазна риба, но въпреки това не е по-малко полезна. Сред ценните свойства на рибата тон е способността да предотвратява инсулта. Според скорошните иследвания е доказано, че хората, които консумират повече от този морски продукт, а именно 3-4 пъти на седмица, това намалява риска от инсулт на 30%. В рибата тон се съдържа много калий, фосфор, калций, магнезий, желязо и йод (в 100 грама около 18 мкг).
7. Пуешко месо
Това е още един отличен и здравословен източник на йод. Пуешкото месо обичат всички, като дори и спортистите, тъй като в него се съдържа голямо количество протеини и също така хората, които искат да отслабнат, защото в него има малък процент на мазнини. Но пуешкото месо трябва да се обича и заради високото съдържание на калций, калий, цинк, желязо, фосфор, йод (около 37 mcg на 100 грама) и витамини от група В.
8. Картофи
Доста хора не консумират картофи, тъй като в тях има голямо съдържание на нишесте, което от своя страна може да доведе до наддаването на излишни килограми. Това обаче не значи, че трябва да изключите този толкова полезен продукт от рациона си изцяло.
В него се съдържат също така множество полезни вещества: желязо, фосфор, калций и цинк - висчките те заедно допринасят за отличното здраве на костите. Освен това, този зеленчук е богат на витамин В6, калий, магнезий и йод. В един средно голям картоф се съдържа около 60 мкг йод, което е почти половината от дневната норма.
9. Бял боб
Ястията с боб са не само вкусни, но и много полезни, тъй като в него се съдържат фибри, които са много полезни за здравето. В същото време бобът има нисък гликемичен индекс, което е изключително важно за диабетиците, тъй като нивото на GI допринася за повишаване / намаляване на кръвната захар.
Освен фибри и протеини, белият боб е богат на магнезий, мед, цинк, фолиева киселина, които са необходими за създаване на нови клетки в организма и поддържането им в добро състояние и, разбира се, йод - в 100 грама боб съдържа малко повече от 30 мкг (микрограма).
10. Морско зеле (водорасли)
Би било истинско престъпление да не включите този продукт в рациона си, тъй като той е истински склад за йод. В 100 грама от продукта се съдържа около 300 мкг йод, което е в 2 пъти повече от дневната норма. Освен това в морското зеле има само 25 калории (на 100 грама), почти няма мазнини и въглехидрати - истинска находка за хората, които са на диета.
Дефицитът на йод може да доведе до депресия, лоша работа на мозъка и покачване на теглото. За да се предпазите от всичко това, както и редица други проблеми, трябва да консумирате достатъчно продукти, които имат повишено съдържание на йод.
Коментари