При производството на майонеза с ниска масленост от състава ѝ се изключва олиото, което е сравнително безвредно, и се заменя със съставки, които невинаги зареждат организма ни с полезни вещества.
Във висококалоричната пълномаслена майонеза има по-малко химия, повече сухо мляко и яйчен прах, твърдят експерти.
Не е полезно да хапвате майонеза, ако имате повишена киселинност на стомаха, алергия към оцетна киселина и яйца. Майонезата също така не се препоръчва на деца до петгодишна възраст.
Защо майонезата може да е полезна
Колкото до ползата, то майонезата може да мине за полезна в много отношения, особено когато е качествена. Базов компонент на обикновената майонеза е олиото. То съдържа витамини Е, F и бета каротин.
Горчицата, която е в състава на майонезата, има етерични масла, минерални соли и витамини В1 и РР, а в яйчения прах се съдържат витамини от групата В, витамин А и лецитин.
Лецитинът е необходим за профилактика и лечение на болести, свързани с нарушената дейност на нервната система. Освен това той укрепва паметта, помага за усвояването на витамините, особено мастноразтворимите.
Лецитинът защитава черния дроб от вредното действие на консервантите, токсините, лекарствата и алкохола. Витамините от група В участват във всички клетъчни процеси, а витамин Е осигурява нормалното поглъщане на кислород.
Витамин А помага за неутрализацията на някои отрицателно влияещи факти върху човешкото тяло. Липсата на витамин А, който е мастноразтворим и трябва да се консумира само с олио, зехтин, майонеза или сметана, води до проблеми с косата и кожата.
Коя е най-добрата и полезна майонеза
Това е най-вече заради яйцата, които често са алерген. Естествено, най-вкусната и полезна майонеза е тази, която си направите сами вкъщи.
За домашна майонеза разбийте 1 жълтък от яйце със стайна температура с 1 супена лъжица дижонска горчица.
Добавете сол и смлян черен пипер и разбърквайте с дървена лъжица в една посока. Добавете капка по капка 150 мл зехтин, като не преставате да разбърквате. След като сместа се посгъсти, зехтинът вече може да се добавя на тънка струйка.
Когато майонезата се отлепя от стените на съда, добавете 2 супени лъжици винен оцет и разбъркайте. Майонезата ще побелее и ще стане по-водниста. Тази домашна майонеза може да се съхранява в хладилник не повече от три дни в плътно затворен буркан.
Малко история на мойонезата
Съществуват поне две версии за изобретяването на вкусотията, любима на хиляди хора по света. И двете истории са свързани с град Майон, но се отнасят към различни исторически събития.
Според едната от тях през 1757 г. обсаденият град Майон трябвало да се спаси от глад, а нямало нищо, освен яйца и зехтин. Всички ядяли омлети и яйца на очи, но един готвач направил вкусен сос от яйца, зехтин и подправки.
Според втората през 1782 г. имало страхотен пир на остров Майон, където се сервирал този невероятен продукт. След това той станал популярен в цяла Европа, където го наричали майонски сос.
Вижте още:
- Как да оправим пресечена майонеза;
Коментари