Градинският джоджен (Mentha spicata) е растение от род Мента, познато на всички ни като кулинарна подправка. И макар да не съдържа голямо количество ментол, като класическата лютива мента, той притежава много от нейните лечебни качества. Дори по-мекият вкус, аромат и действие в някои случай се оказват предимство, особено за хора с алергии и непоносимост към силни вкусове и аромати.
Областта на използване на отварата от джоджен в народната медицина е много обширна, но нека разгледаме най-честите ползи и приложения.
Джодженът е добро спазмолитично средство. Освен, че облекчава коремните болки, той помага при менструални болки и мускулни спазми. Благодарение на антисептичните и успокояващите му свойства, с отвара от него можете да подобрите работата на храносмилателния тракт, да премахнете метеоризма и коликите, да спрете диарията, да предотвратите гадене и повръщане.
За тази цел пригответе отвара по следният начин: 2 супени лъжици сухи листа от джоджен залейте с 2 чаши вряла вода и оставете за 20-30 минути да се запари, след което прецедете. Пийте 15-20 минути преди хранене по чаша или по половина.
Ако използвате ежедневно отвара от джоджен, можете да се отървете от лошия дъх и да облекчите възпалението на венците и гърлото. Горната отвара използвайте за гаргара и жабурене при проблеми с устната кухина и гърлото.
Чаят от джоджен стабилизира дейността на нервната система, подобрява съня, помага за сваляне на нервното напрежение, облекчаване на безпокойството, нормализира кръвното налягане и има репутация на добро лекарство срещу главоболие. За да го приготвите, имате нужда от супена лъжица сухи листа или клонка пресни. Залейте ги с чаша вряща вода и оставете за 15 минути. За по-приятен вкус и по-силен ефект пийте с мед.
Джодженът е чудесен и за кашлица, а също е и природен антисептик и диуретик, укрепва имунитета и повишава тонуса. Помага за сваляне на температурата и отпушването на носа, успокоява болки и напрежение. Следователно отварата от джоджен е добро средство при настинки и вирусни заболявания.
За тази цел ви трябват 1 с.л. сухи листа. Залейте ги с чаша вряща вода и оставете да къкри на тих огън пет минути. Оставете да се запари 15 минути и прецедете. След това добавете 1/4 от сока от 1 лимон и чаена лъжичка мед. Пийте горещо преди лягане.
Вана или компреси с отвара от джоджен ще помогнат за облекчаване на умората, сърбежа (включително от алергии), болките в ставите и ще подобрят кръвообращението. За 10 литра вода са необходими 50 грама сухи листа или 5 грама за 1 литър за компреси. Вари се 10-15 минути, оставя се 30 минути. Отварата се добавя към водата във ваната или с нея се напоява парче плат или марля и се правят компреси.
Джодженът е сравнително нетоксична и безопасна билка, така че отварата може да се приема и от бременни жени (без първите месеци), но не повече от чаша на ден. Слаба отвара може да се дава на малки деца, а някои дори я препоръчват за колики при бебета. Специално за малки деца и бебета отварата се приготвя от чаена лъжичка сух джоджен на чаша вода, които завират за 3 минути и се прецежда веднага. На бебетата се дава по 1 лъжичка 3 пъти на ден.
Джодженът има свойството да регулира хормоналния баланс в тялото на жените, като намалява излишния тестостерон. Затова се препоръчва при поликистозни яйчници, нарушен менстурален цикъл и други хормонални проблеми при жените. Отвара за тези случаи може да приготвите като 1 чаена лъжичка джоджен сварите в чаша вода за 10 минути на слаб огън и прецедите. Приема се 2 пъти на ден по 1 чаша.
По същата причина и мъжете не трябва да прекаляват с отварата от джоджен, защото могат да намалят потентността си при продължителната и употреба.
Отварата от джоджен не се препоръчва при склонност към стомашни киселини, алергии към ментол, при ниско кръвно налягане. За страдащите от хронични заболявания, малките деца и бременните жени е задължителна консултацията с лекар преди употреба!
Коментари