Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Брашно от грах - кулинарна употреба

Брашно от грах - кулинарна употреба

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716721
Брашно от грах - кулинарна употреба

Брашното от грах се получава чрез смилане на изсушени грахови зърна. Както всички бобови растения, грахът не може да се похвали с широк спектър от витамини, но тези, които съдържа, са много необходими на организма: С, Рр, група В. Граховото брашно има същите полезни вещества (витамини, минерали, фибри, доста протеини) като самите грахови зърна, но в по-лесно смилаема форма.

Брашното от грах е приложимо при здравословното хранене и е сравнително евтино. Грахът съдържа голямо количество растителен протеин, който напълно замества месото, но е без холестерол. Не оказва отрицателно въздействие върху стомашно-чревния тракт и съдържа фибри, които имат благоприятен ефект при проблемите, произтичащи от нарушенията в храносмилателната система. При недостиг на витамини е полезно да се ядат печени изделия от грахово брашно - грахови палачинки, мъфини и различни солени пайове. За тези, които са на диета или искат да понижат нивата на холестерола си, това брашно ще бъде ценна находка. Подходящо е за деца за умствена стимулация и съхранение на енергия.

Народната медицина препоръчва приемането на 1 супена лъжица грахово брашно 3 пъти на ден за подобряване на качеството на кожата и нормализиране на метаболизма. При някои заболявания на стомаха и червата обаче ястията с грах са противопоказани, така че самолечението не е най-добрият вариант тук. Необходимо е да се откаже него при наличие на възпалителни процеси, холецистит, подагра и нефрит.

Кулинарна употреба на брашно от грах

Брашното от грах се използва се в различни ястия - за по-добро усвояване. Не абсорбира мазнини при пържене.

Татарските ястия чумар и салма, арабският фалафел, руската каша от грах, английскита каша от грах, индийската грахова паста с къри - са ястия от цял свят, все на основата на брашно от грах.

Най-честото приложение на граховото брашно е за традиционната грахова кремсупа. С този продукт тя се приготвя много по-бързо и лесно, отколкото с цели грахови зърна.

Брашното от грах може да се използва самостоятелно или да се добавя към пшенично и други брашна в печива – различни сладкиши, пайове, кифлички, хляб. Подхожда добре и за палачинки и тортили.

Граховото брашно може да се използва и за различни сосове за меса или зеленчуци – в комбинация с масло, мляко, сирена.

Как да си направите брашно от грах у дома

Как се прави брашно от грах

Можете да закупите продукта във всеки супермаркет, но ако желаете, можете да го приготвите сами. За това действие се избира едър сух грах и се измива старателно. Накисва се във вода за една нощ, след което се слага на котлона да поври. Сваля се, докато е още твърд. След това се поставя върху хартия за печене във фурна на 100 °C за около час, но вратата да е леко открехната.

После се разточва с точилка и се връща във фурната да изсъхне напълно. След това се смила с обикновена кафемелачка или хаванче. Първият вариант е по-бърз и по-правилен. С помощта на хаванче ще отнеме много време за приготвяне и брашното няма да има правилната консистенция.

Преди готвене продуктът се пресява.

За препоръчване е обаче да закупите количеството, което трябва да използвате в момента от доказан производител. Дългосрочното и неправилното съхранение на грахово брашно води до загуба на полезни свойства. Хранителното вещество не обича влагата и пряката слънчева светлина. Трябва да се постави на тъмно, сухо място. Стандартният срок на годност е 12 месеца. През това време е необходимо да се следят външните и вкусовите данни. Ако се появи мухлясала миризма и горчивина, трябва да се отървете от брашното.

Не се препоръчва приготвяне на брашно от суров пресен грах – то е по-нетрайно, готви се по-дълго и образува газове при консумация.

Рецепти с грахово брашно

Брашно от грах

Кхандви - индийска закуска от грахово брашно

Съставки: 350 мл кисело мляко (кефир), 1/2 чаша грахово брашно, 1 ч.л. настърган джинджифил (по избор), 1/2 ч.ч. куркума, 1/4 ч.ч смлян сух червен лют пипер (или парче пресен), 2 скилидки чесън, 2 с.л. кокос, 3/4 ч.ч. едра сол, 3 супени лъжици топено масло или олио.

Приготвяне: Смелете джинджифила на ситно и добавете към киселото мляко заедно с куркума, сол и смлян червен пипер. Изсипете граховото брашно в купа и налейте малко от киселото мляко с подправките. Разбъркайте добре, за да няма бучки. Добавете останалото мляко и разбъркайте отново. Изсипете всичко в незалепващ тиган и поставете на огън. Гответе на слаб огън за около 15 минути, като бъркате непрекъснато, докато сместа се сгъсти. Изсипете по 1-2 супени лъжици от горещата смес чист, сух лист за печене и веднага разстелете на тънко. Повторете това, докато сместа свърши. Трябва да получите правоъгълен слой с дебелина около 2 мм. Когато слоят се охлади напълно, нарежете на ленти с ширина 2.5-3 см. Внимателно разточете и навийте на рулца. Прехвърлете ги в чиния. Разтопете масло или загрейте олио в тиган и изпържете пресования чесън и кокос за няколко секунди. Изсипете тази подправка върху рулата и сервирайте. Още можете да поръсите на ситно нарязани отгоре зелени билки.

Тортили от грахово брашно

Съставки за форма с диаметър 22 см: 90 г грахово брашно, 250 гр вода, 1 ч.л. растително масло, 1/3 ч.л. сол, розмарин, мащерка, слънчогледови семки (по избор), 50 г меко сирене.

Приготвяне: Смесвате брашното със сухите съставки и изсипвате във водата при непрекъснато бъркане. Полученото тесто е със гъстотата на смес за палачинки или малко-по гъсто. Накрая по желание можете да добавите натрошеното меко сирене. Сместа се изсипва във форма, предварително намазана с масло и поръсена с нишесте или брашно. Пече се в предварително загрята фурна на 180 °C за 30 минути. Готовият сладкиш трябва да е с дебелина около 5 мм. Когато граховата тортила се охлади, я нарежете на парчета и сервирайте вместо хляб.

Халва от грахово брашно

Съставки: 300 г грахово брашно, 150 мл сметана, 60 г пудра захар, 2 с.л. мед и 3 с.л. накълцани орехови ядки.

Приготвяне: Сварете сметаната, добавете брашно към сметаната и варете, разбърквайте непрекъснато. Когато масата стане гъста, тя трябва да се запече за 10 минути. Можете да направите това в същата тенджера или да я прехвърлите в тава. След това към сместа добавете пудра захар и ядки и разбъркайте добре до гладкост. Добавете мед и разбъркайте. Поставете халвата във форма и я оставете да се втвърди за няколко часа или дни. Към тази халва могат да се добавят всякакви подправки за сладкиши, ядки, сусам, семена и сушени плодове.

Фондан от грахово брашно

Съставки: 2 чаши грахово брашно, 1 чаша вода, 1 чаша мляко, 1 и 1/2 чаша захар, 400 г масло, 2 с.л. кокосови стърготини, маково семе и ядки по избор

Приготвяне: Пресейте брашното през сито. В тенджера с дебело дъно разтопете маслото и добавете брашното. Разбъркайте и запържете за 15 минути до светлокафяво. Загрейте млякото, водата и захарта в отделна тенджера, варете до консистенция на сироп. Добавете ядки и маково семе. Разбъркайте и изсипете сиропа върху брашното. Гответе на слаб огън, докато се сгъсти. Свалете от огъня и поставете върху хартия за печене. Загладете до дебелина 2 см. Нарежете на квадрати. След пълно втвърдяване украсете с маково семе и ядки. Подходящо за чай.

Разбира се, можете да импровизирате и да си правите различни експерименти с брашното от грах. Обикновено гениалните ястия се получават съвсем случайно.

А ако искате да играете на сигурно в кухнята, заложете на:

- вкусна грах яхния;

- грах със свинско.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest