Булгурът, който от векове присъства традиционно на трапезата на много народи, вече набира все по-голяма популярност навсякъде по света. На фона на всички ГМО продукти, кренвиршите и колбасите с неясни съставки, обилно пръсканите с химикали плодове и зеленчуци, булгурът започва да се откроява със своя натурален почерк в световната кулинария.
Няма никакъв спор относно полезните свойства на булгура, поради което веднага се замисляме, че вероятно той би бил чудесна храна и за нашите невръстни деца или дори бебета, които вече имат дъвкателни способности. Дали обаче това наистина е така. Кога и по какъв начин можете да започнете да включвате булгур в менюто на бебето си?
Естествено, както и всички други въпроси, свързани с храната на малките деца, така и включването на булгура в бебешкото меню е спорна тема, като това се дължи най-вече на съдържащия се в него глутен.
За съжаление е факт, че в наши дни както поленовите, така и хранителните алергии се срещат все по-често. Непоносимостта към глутен не прави никакво изключение. Наред с това трябва да се вземе предвид, че булгурът е доста тежка храна за малките деца и може лесно да предизвика подуване на стомаха, колики и храносмилателни проблеми.
Колкото и да е полезна тази храна, в никакъв случай не я предлагайте на деца под 1 годинка, а най-добре е дори да я включите в менюто им, когато са вече на 2 или 3 години и когато сте сигурни, че нямат непоносимост към глутен.
Друга грешка по отношение на предлагането на малки деца на булгур, е че той често се сварява с мляко, което само по себе си също е алерген.
Когато въвеждате булгур в детското меню, то той трябва да се състои от фино натрошени зрънца. Можете да прибавите около половин или 1 ч. л. (ако сте сигурни, че детето ви няма непоносимост към глутен) от продукта към любимата каша на отрочето си и да изчакате известно време, за да може той да омекне.
Руските специалисти например смятат, че дори и при по-големи деца ястията с булгур трябва да присъстват в менюто им не повече от два пъти седмично, както и че порцията на малчуганите на възраст под 5 години трябва да е не повече от 50-70 г.
Когато приготвяте булгур за по-малки деца (не по-малки от година и половина), то в никакъв случай не го запържвайте! Достатъчно е да го накиснете предварително, да го отцедите и да го добавите към любимата супа, морковена или тиквена каша на детето си. Можете дори да превърнете сварения булгур с мляко в една много питателна закуска!
Коментари