Кралят на любимата култура у нас – бобът, несъмнено е Смилянският боб. Той се готви по стара родопска рецепта. Истинският Смилянски боб се отглежда в с. Смилян. На пазара обаче с името Смилянски боб се обозначават и култури, които не са отглеждани у нас. Поради това винаги е нужно да проучите произхода на продукта.
В родопските села смилянският боб се готви с малко подправки и малко съставки. Това е така, тъй като самият боб е толкова ароматен и вкусен, че не изисква специално овкусяване. Обикновено рецептата е постна. Често се използва на Бъдни вечер. Ето в и нея:
Смилянски боб
Необходими продукти: 1 ч.ч. едър смилянски боб, 1 глава лук, джоджен, олио, сол, по желание домат/доматено пюре.
Начин на приготвяне: Истинският смилянски боб няма нужда от специфична предварителна обработка. Въпреки това е добре да се накисне за 2-3 часа в студена вода.
Бобът се слага в голяма тенджера с вода на котлона, която, когато заври, се сменя. Когато отново заври, се добавят ситно нарязания лук и 2-3 супени лъжици олио. Както всички други видове боб, и смилянският се вари без сол, за да уври по-бързо. Полученият боб е по-рядък от белия, тъй като не се разварява.
Ако държите да има запръжка, то една супена лъжица доматено пюре или един нарязан пресен домат и една чаена лъжица червен пипер се запържват за кратко и се добавят към уврелия боб. Това обаче го няма в оригиналната рецепта.
Едва когато бобър уври и поомекне, се подправя със сол. Когато е напълно готов, се добавя и ½ супена лъжица сух или пресен джоджен.
В родопската кухня, освен за приготвянето на боб чорба, смилянският боб се използва за приготвянето на всякакви приумици с боб. С него се пълнят сарми и чушки. Само там се приготвя и интересната баница с боб. Смилянската гордост влиза в състава още на рула, пълнени тикви с боб, трахана с телешко месо и царевица. Най-върлите му почитатели дори си приготвят бобени шишчета.
Коментари