Оризът е култура, позната на българина и дълбоко залегнала в бита му. Почти всяка традиционна българска рецепта го включва в състава си. Нека обаче да поговорим за друга култура, която е добра алтернатива на ориза, а именно – булгурът.
Булгурът е зърнена храна, присъстваща първоначално в традиционните кухни на страните от Близкия Изток, Балканите, Турция, Армения, Индия и Южна Азия, но днес е все по-консумиран в почти цяла Европа и Америка.
Представлява добре измита пшеница, бланширана на пара или във вряла вода, изсушена и натрошена на малки части. Обработен по този начин, булгурът запазва хранителните си стойности, като същевременно е лесноусвоим, вкусен, полезен, засищащ и диетичен. Често се смята за кулинарна находка.
Състав на булгура
В състава си булгурът включва главно въглехидрати и фибри. Това автоматично го прави заместител и на хляба, както и подходящ диетичен продукт.
Съдържащ в себе си почти всички известни витамини, той набавя на тялото още калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, йод, мед, манган и селен.
В 100 г булгур могат да бъдат открити:
- 342 ккал;
- 1.3 г мазнини;
- 75 г въглехидрати;
- 12 г белтъчини;
- 18 г фибри.
Видове булгур
У нас тази култура доста лесно се намира в магазините. Продава се в насипно състояние или в пакети. Варира както цветово, така и в размер на зърната булгур.
Има общо четири вида булгур – дребен, два средни варианта и едър. Както и при другите зърнени култури, е добре булгурът да се съхранява в херметически затворен съд.
Ползи от хапването на булгур
Освен другите си качества булгурът притежава и изцяло здравословни такива. Поради високото съдържание на витамини от групата В той успокоява нервната система, заглажда кожата и подхранва косата.
Съдържащият се витамин А подобрява зрението и предпазва от инфекции, витамин Е забавя процесите на стареене, а витамин D укрепва костите и зъбите.
Тъй като е подчертано силен източник на фосфор, булгурът ускорява обмяната на веществата, увеличава скоростта на мускулните съкращения и подобрява мозъчната дейност.
Предпазва от сърдечно-съдови заболявания, понижава кръвното налягане, контролира нивото на кръвната захар и помага при диабет.
Булгур вместо ориз
Все по-популярно става оризът да се замества с булгур. Това е възможно във всяко едно ястие с ориз. Булгурът главно е използван при пълненето на агне или заек, табуле, различни закуски, подсладен с мед и сушени плодове.
Любими на всички българи са:
- пълнени чушки с булгур;
Съществува и оризов булгур, също често използван за приготвянето на редица рецепти.
Коментари