Повечето от нас обичат да са на закрито дори през студените месеци. Студено време носи със себе си множество заболявания, включително обичайната настинка, кашлица, грип, вирусни и бактериални инфекции, сухота на кожата и т.н.
Експертите смятат, че това е и сезонът на компрометирания имунитет поради липса на слънчево хранене, липса на хидратация, закуски, заместващи здравословни и богати на хранителни вещества ястия и по-ниска честота на упражнения.
Ръководство за хранене на родилки през зимата
Това ръководство може да осигури по-добро здраве, хранене и цялостно общо състояние на организма, просто като следвате някои важни диетични практики през този сезон. Ето някои препоръки за диета и хранене за нови и бъдещи майки.
Джинджифил през зимата
Включете в здравословното си меню джинджифил. Той има способността да облекчава стомашните проблеми, подобрява храносмилането и поддържа тялото топло.
Цариградско грозде през зимата
Цариградското грозде пък е естествен детоксикатор и усилвател на имунитета, богато е на витамин С, което помага за предотвратяване на инфекции. То е и отлично средство за усвояване на желязо, което е от решаващо значение за бъдещи и млади майки.
Чесън през зимата
Съдържанието на сяра в чесъна пък подобрява способностите за борба с болестите и подобрява топлината на тялото. Той намалява проблемите с подуването и газовете, което е доста често срещано при бременните.
Куркума през зимата
Благодарение на своите антисептични и антивирусни свойства куркумата е чудесна подправка по време на бременността и след бременността. Тя е истински пазител на организма през студената част от годината.
Цитруси през зимата
Любителите на цитрусови плодове могат с удоволствие да им се наслаждават. Те помагат за предотвратяване на инфекции, хидратират добре и помагат за поддържане здравето на кожата.
Адекватна хидратация на младите майки
Въпреки че младите майки и бременните може да не изпитват желание да пият достатъчно течности през тези месеци, това наистина е важен начин да се поддържат предимно здрави. Уверете се, че продължавате да пиете много топли течности като хладка вода, домашно приготвени супи, зеленчукови или месни бульони, леки каши, билкови смеси през целия ден. Те хидратират тялото и попълват различни хранителни вещества, толкова необходими по това време на годината.
Общата хидратация не трябва да бъде най-малко 2.5 литра на ден.
Заради правилното поддържане на добра хидратация, новите майки трябва да избягват напитки като кафе, чай, газирани напитки, пакетирани сокове или напитки, наситени със захар, които могат да дехидратират и да ограничат усвояването на определени жизненоважни хранителни вещества.
По-добрата хидратация също засилва бавния метаболизъм и предпазва майката от проблеми с храносмилането.
Балансиран модел на хранене и закуски на младите майки
Балансираното хранене през зимата със сигурност играе роля за подобряване на здравето, имунитета и настроението. Изберете сезонни пресни зеленчуци и плодове, които са пълни с антиоксиданти. Включването на специфични хранителни вещества като витамин С и цинк се оказва полезно за повишаване на нивата на имунитета за борба с грипа и инфекциите.
Придържането към три хранения и две закуски на ден ще предпази майката от изкушението да се отдаде на нездравословна, пържена или външна храна. Опциите за закуски могат да бъдат вкусни и здравословни, като вариантите са изключително много и варират в зависимост от личните ви предпочитания.
Насладете се на сезона и на пътуването към майчинството. А за лекотата на това ще ви помогнат тези вкусни идеи за:
- зимни супи;
- салати с пащърнак;
- основни ястия с тиква;
Коментари