Едно от най-старите благовония в света, тамянът, се свързва с религиозни обреди. От древни времена той се използва активно не само в християнското богослужение, но и като опушващ аромат в Китай и Индия. Богатото религиозно минало на тамяна се обяснява с неговия дълбок медитативен ефект, който се проявява в състоянието на дълбока релаксация, самовглъбеност и спокойствие, което предизвиква. Но той се използва активно не само в ритуали и церемонии: той се използва и в козметиката, по-специално в маски против стареене, в медицината и дори при балсамиране.
Какво е всъщност тамян
Тамянът е малко, компактно дърво, украсено с кехлибарени капки смола, която се отделя от разрези и пукнатини в кората. Расте само в Северна Африка и в арабските страни.
По време на цъфтежа на дървото се появяват пукнатини и дървото започва спонтанно да отделя своя сок, наричан „млякото на дървото“. И след това в продължение на още 4 месеца и под въздействието на слънцето, под въздействието на въздуха, тези капчици, първоначално млечни на цвят, се превръщат в кехлибарена смола.
Как се събира смолата тамян
Събрани изключително ръчно. През февруари или март се правят разрези на дървото, от които смолата изтича непрекъснато за доста дълго време, покривайки целия ствол на дървото, докато накрая раната се покрие със засъхнал сок. След това изсушената смола се събира от дървото и от земята и се разделя на две разновидности. Суровините от най-висок клас се състоят от отделни сухи прозрачни светложълти парчета. Най-лошите оценки са от по-тъмна, лепкава, неравномерна смолиста маса, осеяна с прозрачни парчета.
Етеричното масло от тамян се извлича по необичаен метод: извлича се не от дървесината или зелените части на растението, а от смолата чрез стандартна парна дестилация. Това масло е леко зелено или жълтеникаво на вид, много течно, рядко. Ароматът му принадлежи към най-топлите - прилича малко на камфор, но с ясен сладникав, тръпчив примес.
Въздействие върху психо-емоционалната сфера
От гледна точка на науката отдавна е доказано, че тамянът допринася за производството в мозъка на хормони като ендорфин (така наречените хормони на щастието), като серотонин, които подобряват настроението. Хормонът серотонин, който се произвежда в мозъка, е това, което ни носи удовлетворение. Освен това тамянът ни синхронизира със своята специална стойност. Позволява ни да се откачим от тази обсесивна ситуация (негодуване...), която се простира от детството. Тамянът намалява тази зависимост.
В същото време тамянът е един от най-мощните антидепресанти. Въздействайки на ума, той прави дишането равномерно, рационализира мислите, облекчава стреса и депресията, създава приповдигнато настроение, изпълва с енергия и повишава общия тонус, създава усещане за благополучие и спокойствие.
Тамянът, който принадлежи към елемента огън, се счита за аромат, който подновява жизнеността и премахва негативните влияния. Това е едно от основните адаптогенни масла, чието въздействие засяга по-скоро психологическата, отколкото физическата сфера. Помага да се приемат промените в живота, да се отървете от прекомерните преживявания, да се съсредоточите върху миналото.
Маслото от тамян помага за преодоляване на нервно изтощение, напрежение и депресия. Това успокояващо и релаксиращо масло е едно от етеричните масла за медитация и релаксация, засилва чувството на спокойствие, приемане и вяра, насърчава толерантността, деликатността и интелигентността.
Тамянът помага за справяне с нарушения на съня, по-специално с нощно безпокойство и безсъние.
Тамянът е един от силните афродизиаци, който ви позволява да се потопите в света на удоволствието и да отворите нови аспекти на чувствителността.
В общуването ще помогне за избягване на прибързани, бързи решения и пристрастни оценки.
Лечебни свойства на маслото от тамян
Маслото от тамян най-активно засяга дихателната система, като забавя дишането и го прави по-дълбоко, допринасяйки за лечението на инфекциозни и хронични заболявания не само на дихателните пътища, но и на белите дробове. То е едно от етеричните масла с белодробни антисептични свойства, способни да спират и успокояват натрапчивата кашлица. Подобрява ефективността на лекарствата за лечение на астма и хроничен бронхит, помага за справяне с обикновена настинка.
Маслото от тамян също така активно влияе върху работата на лимфната система, неутрализира негативните ефекти, намалява лимфните възли и насърчава активния метаболизъм.
Тамянът се използва не по-малко активно за регулиране и лечение на пикочно-половата система. Маслото от тамян се използва добре в акушерството (подобрява ефективността на контракциите), ефективно при маточно кървене. И най-важното, маслото от тамян работи чудесно при следродилна депресия при жените.
Маслото от тамян ефективно инхибира растежа на раковите клетки и е активен агент, който стимулира тяхната смърт. Ефективен и срещу резистентни на лекарства ракови клетки. Активните съставки в маслото от тамян (тритерпеновите киселини) активират имунните клетки, като ги настройват да унищожават раковите клетки. Проучванията показват, че най-благоприятният период за употребата на масло от тамян е началото на заболяването преди използването на традиционния метод преди лечението. Въпреки че взаимодейства благоприятно с химиотерапията, ефектът се влошава.
Използва се и в неврологията. Маслото от тамян преминава хематостофилологичната бариера, облекчава подуването и облекчава конвулсивните атаки, тъй като при епилепсия има оток на мозъка.
Различава се с антиконвулсивни свойства, способно е да нормализира кръвообращението, има положителен ефект върху налягането, спасява от болка, замаяност.
Доказано е, че употребата на тамян е много по-ефективна от аналгин и аспирин. Има добър аналгетичен ефект. То е много полезно при болки в стави, при хематоидни образувания. Тук тамянът ще има лечебен ефект върху автоимунния процес.
Маслото от тамян отлично пречиства въздуха в помещението.
Използване в козметиката на масло от тамян
Маслото от тамян е едно от основните етерични масла за грижа за стареещата кожа и често се добавя към продукти за суха кожа. Общата посока на действие на маслото от тамян е изглаждане, повишаване на еластичността, връщане на свежия вид, забавяне на стареенето и изравняване на цвета.
Поради факта, че тамянът насърчава обновяването на кожата, повишава регенеративните свойства, той ефективно лекува рани, порязвания и възпаления.
Тамянът е в състояние да избели кожата, да изглади белезите и да и придаде еластичност. Точковото приложение се бори с циреи, рани и др.
Изглежда, че влияе и върху състоянието на косата, повишавайки еластичността ѝ, възстановявайки целостта, предотвратявайки косопад и пърхот.
Ако не можете да намерите продукт с тамян в състава, добавете 5-7 капки на 10 мл към всяка козметика.
Противопоказания и дозировки на масло от тамян
При контакт с кожата това масло предизвиква усещане за изтръпване и парене за не повече от 2 минути. Не е противопоказано при бременни жени, трябва да се използва с повишено внимание само при псориазис, кожни заболявания, рак, лупус, склероза и Паркинсон (само под лекарско наблюдение).
Как се използва масло от тамян
- Маслото от тамян се използва в по-високи дози (в сравнение със стандартните). За аромалампа се използват не 2, а 5 капки от този етер, за вани - около 6, а за арома кулони - 3 капки;
- При бронхит, астма и други респираторни заболявания се правят горещи инхалации в продължение на 5 минути, като във водата се добавя 1 капка масло от тамян. Студените инхалации се извършват чрез вдишване на маслото от флакона за не повече от 5 минути;
- За масаж се добавят 5 капки тамяново масло към 15 грама базово масло, същата концентрация се използва и за козметика;
- Може да се приема през устата при болки в гърлото, респираторни заболявания, инфекции на отделителната система - с билков чай не повече от 3 капки от маслото;
- Маслото се използва и за ароматизиране на напитки и десерти, за производство на домашни парфюми и сапуни.
Тамянът върви добре с всички базови и растителни масла, може да се използва в смеси с всякакви естери. В допълнение към тамяна подхождат:
- масло от смирна;
- масло от градински чай;
- масло от евкалипт;
- масло от хвойна;
- масло от лимонена трева;
- масло от кипарис;
- масло от цитронела;
- масло от лавандула;
- масло от черен пипер;
- масло от грейпфрут;
- масло от бор;
- розово масло.
Коментари