Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Как да приготвим най-вкусната риба

Как да приготвим най-вкусната риба

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Автор
87316k
Как да приготвим най-вкусната риба

Рибата е незаменим продукт в света на кулинарията, част е от безброй вкусни ястия и здравословни режими на хранене. Смята се за една от най-полезните храни благодарение на своите ценни качества, състав и свойства.

Най-отличаващи се в състава на рибата са мастните киселини Омега-3 и Омега-6, които действат благоприятно на сърдечно-съдовата система и нормализират нивата на холестерол в кръвта.

Богат източник е на протеини, витамини (А, D, витамини от групата В, както и отчасти витамин Е). В рибата се съдържат минерали и други важни субстанции помагащи за правилното функциониране на организма и предпазването му от много болести и неразположения.

Различните видове риба имат различни хранителни свойства и изискват индивидуален подход и начин на приготвяне.

Видове риба и как да я приготвим

Приготвяне на риба

Мазна синя риба

Живее и се движи на повърхностните слоеве на водните басейни. Още е наричана "мазна риба" поради това че съдържанието ѝ на мазнини е най-малко 5% от състава ѝ.

В последните години често е подценявана и класифицирана като недотам здравословна, но за щастие това са само спекулации, а в действителност богатото ѝ съдържание на мастни киселини Омега-3 е извънредно полезно и необходимо за човешкия организъм. Освен това подобрява обмяната на веществата, има антиоксидантно действие и въпреки мазнините в състава си, реално количеството на калориите, които притежава, не е голямо.

Видове мазна риба

Към сините риби спадат Риба Тон, Паламуд, Сьомга, Сардина, Хамсия, Херинга, Скумрия, Сафрид, Риба Меч, дори и Шаран и Толстолоб.

Ако можете да изчистите шаран, значи ще се справите и с чистенето на останалите видове.

Специфичното, което трябва да имаме предвид при приготвянето на тези риби, е, на първо място, това, че те имат нужда от малко по- дълга термична обработка в сравнение с бялата риба.

Сините мазни риби позволяват безкрайни възможности и комбинации, но трябва да имаме предвид по-силно изразения им вкус, което донякъде ограничава възможностите за допълнително подправяне с ароматни билки и други продукти.

С какво да комбинираме мазни риби

Сините риби обичат компанията на доматите, лимона, чесъна, лука, магданоза, бялото вино или розето, черния пипер.

Могат успешно да бъдат подложени на различни кулинарни обработки като пържене, варене (на рибни яхнии), печене във фурна или риба на скара, но готвенето им на пара не е сред най-препоръчителните.

За гарнитура към мазните сини риби са подходящи картофите, оризът и почти всякакви зеленчуци и салати. Ето и едно по- интересно предложение за празнична рецепта с риба, с която да впечатлите гостите си:

Скумрия на фурна с фурми

Риба скумрия приготвяне

Продукти за 4 порции:

1 кг скумрия (4 риби)

150 г. кускус

12 фурми

1 яйце

джинджифил

1 ч.л. захар

100 г. смлени бадеми

50 г. краве масло

150 г. чери домати

Трябват ви още зехтин, черен пипер, сол

Начин на приготвяне:

Загрейте фурната на 180°С. Сложете на котлона тенджера с вода и щипка сол. Когато заври водата, добавете кускуса и сварете до готовност. В случай че ползвате от най-ситния му вариант, тогава само го залейте с топла вода и оставете да набъбне и да я поеме.

Отделете белтъка от жълтъка на яйцето. Разбъркайте жълтъка при кускуса, заедно с маслото, смлените бадеми, фино настърган корен от джинджифил, захарта и черен пипер.

Обезкостете фурмите и ги напълнете с част от тази смес.

Почистете скумрията и измийте. Посолете я и натъркайте с малко черен пипер и зехтин. Положете рибите в намазнена тавичка, покрийте ги с остатъка от плънката и печете в продължение на 20 минути или докато окото на рибата побелее - това е индикацията, че е сготвена добре. Сервирайте с домати чери и украсете по ваш вкус.

Вижте в сайта и други вкусни рецепти със синя риба за Никулден и празнични поводи.

Бяла риба

Готвене на риба

А ние преминаваме нататък към онези представители на водното царство, които имат по-крехко месо и по-ниско съдържание на мазнини:

Тези морски представители обитават дънните слоеве на водните басейни, съдържат малко мазнини (по-малко от 5%) и почти никакви калории. Затова пък са богати на витамини, в частност от групата В, сред които най-много се отличава витамин В12.

Видове бяла риба

Представители на белите риби са Мерлузата (Хек), Ципура, Треска, Лаврак, Морски дявол, Морски език, Пъстърва и други.

Важна особеност, която трябва да споменем, е че някои от тях като треската, лаврака или пъстървата имат способността да увеличават съдържанието си на мазнини през някои периоди от годината, в които случаи излизат от класификацията на белите риби и се позиционират в една междинна категория на "полумазни". Калканът също се причислява към тази категория.

Как се готви вкусна бяла риба

Белите риби се нуждаят от значително по-кратка термична обработка в сравнение със сините. Поради по-нежния си вкус и крехка текстура те наистина позволяват безкрайни възможности за приготвяне чрез пържене, паниране, печене, поширане, варене и готвене на пара.

Подхождат си с подправки като бял пипер, магданоз, риган, пресен босилек, копър, розмарин, шафран, естрагон и девесил. Изключително си вървят със нежни сосове, свежи салати, картофи, чесън, каперси, лимон и други цитруси, бяло вино, сметана и други.

Много са подходящи за супи и рибени чорби, за чиято направа се използва всяка част на рибата като за приготвянето на бульона влизат в употреба главата, костите, перките.

Бялата риба се добавя накрая в супата, тъй като се сготвя почти мигновено.

При печенето на риба също важи правилото да се следи цвета на окото - то трябва да стане млечнобяло, за да сме сигурни, че е добре сготвена. Ако пък правим само филета, тогава е достатъчно да установим, че месцето е загубило прозрачния си оттенък и е станало също в млечно бял цвят.

Продължителността на термичната обработка зависи от големината и дебелината на филетата риба, в случай че те са тънки се готвят на силен огън за кратко. Ако пък са дебели, се запечатват както при месото и след това температурата се редуцира, за да се позволи топлината да проникне и в дълбочина и да сготви вътрешността.

Важно е да се има предвид, че дори след отстраняване от огъня рибата продължава да се готви вследствие на остатъчната топлина. Затова много внимавайте при ястията с бяла риба, тъй като лесно може да я изсушите и да загуби своята сочна крехкост и вкус.

Ето и едно страхотно предложение за бяла риба.

Треска Пил Пил (Bacalao al Pil Pil)

Бяла риба Пил Пил
Снимка: Yordanka Kovacheva

Продукти: 4 дебели филета треска с кожа, 5 скилидки чесън, половин сушено люто чушле, Зехтин и магданоз.

Начин на приготвяне: Загрейте около 6 с.л. зехтин на умерен огън и запържете скилидките чесън докато станат златисти. Чесъна може да е цял, леко смачкан или нарязан на кръгчета.

Извадете златистите чесънчета и на тяхно място сложете да се запържи лютото чушле. Извадете и него от зехтина.

Идва ред на рибата. Гответе я в същата мазнина за 3-4 минути от всяка страна. Извадете я в чиния, а в друг съд отделете мазнината от готвенето смесена със соковете на рибата. Треската отделя един желатинест белтък, който е много специфичен и ще направи, така че сосът Пил Пил да емулгира и се сгъсти почти като майонеза.

Загрейте една чашка чист зехтин и започнете да наливате бавно половината от запазената мазнина от рибата. Не спирайте да бъркате интензивно с дъното на метална цедка, докосвайки с нея и дъното на тигана посредством бързи кръгови движения Така се случва магията на този сос и той побелява и се сгъстява. Редувайте чист зехтин и от другата мазнина, докато постигнете желаната консистенция. Сервирайте рибата треска във този вкусен емблематичен сос, поръсете със чесънчетата, лютата чушка и прясно накълцан магданоз.

Вижте в Готвач.бг и други невероятно вкусни предложения за приготвяне на толстолоб, вкусни рецепти за лаврак или пък пъстърва на скара.

Идеи за плънки за пълнен шаран ще ви помогнат да приготвите най-вкусната риба на Никулден.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest