Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Предозиране и странични влияния на хром

Предозиране и странични влияния на хром

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Предозиране и странични влияния на хром

Предполага се, че излишък от хром в тялото на човек може да се получи само чрез приемането на хранителни добавки с елемента, но не и чрез храната. Нека видим опасно ли е предозирането с хром и има ли той странични ефекти.

Каква е опасността от излишък на хром в тялото?

Шествалентната форма на този микроелемент е признат токсичен канцероген. Учените са установили, че присъствието му в състава на праха корелира с увеличаване на заболеваемостта от рак на белите дробове и може да провокира появата на възпаление на кожата (дерматит). В същото време тривалентният хром е по-безопасен. При поглъщане не се абсорбира добре и по-голямата част от този микроелемент напуска тялото с урината след абсорбиране. Към днешна дата учените не са установили допустимо горно ниво на прием на хром, въпреки че са признали потенциала за отрицателни ефекти върху тялото от предозиране с хром.

Безопасен ли е хромовият пиколинат?

Това е алтернативна форма на микронутриента, която се използва в хранителните добавки с хром и за която се смята, че се усвоява по-добре от тялото. Това е минерал в комбинация с три молекули пиколинова киселина. Приемането на такова вещество в адекватна доза по правило не може да навреди на здравето. Използването на по-високи дози е свързано с появата на нежелани странични ефекти от предозиране с хром. Предозирането провокира разстройство на изпражненията (диария), замаяност, кожни обриви и главоболие.

Също така са възникнали значителни опасения относно безопасността на дългосрочната употреба на добавки с тривалентен хром пиколинат, тъй като някои проучвания показват способността на този минерал да увеличава увреждането на ДНК. Все още обаче няма категорични доказателства за такава способност. Експеримент при 10 жени, приемащи 400 мкг/ден, показва, че хромният пиколинат не увеличава окислителното увреждане на ДНК.

Добавки с хром

Много проучвания показват, че приемането на до 1000 мкг от хрома дневно в продължение на няколко месеца е безопасно за здравето. Но някои участници съобщават за сериозни нежелани реакции. По-конкретно, шестседмичен курс от 600 мкг/ден е довел до бъбречна недостатъчност, а четири до пет месеца от 1200-2400 мкг/ден е довел до бъбречна недостатъчност и чернодробна дисфункция.

Също така, при един напълно здрав 24-годишен мъж, двуседмично лечение с хромов пиколинат е причинило обратимо остро бъбречно увреждане. Учените предполагат, че ако човек има чернодробно или бъбречно заболяване, струва си да се ограничи допълнителната употреба на този минерал поради повишен риск от странични ефекти.

Може ли да се използва хром по време на бременност и кърмене?

Хромът преминава през плацентата и кърмата. В обичайната дозировка не е в състояние да причини вреда на майката и детето, тъй като е хранително вещество, необходимо за здравето. Хромът присъства във формулите за кърмачета, но бременните и кърмещите жени трябва да се консултират със своя лекар, преди да го приемат като добавка. Най-често лекарите не препоръчват използването на такива средства поради липсата на достатъчно доказателства за тяхната безопасност.

Как хромът взаимодейства с други лекарства?

Учените разполагат с доста информация за лекарствените взаимодействия с този минерал. При плъхове обаче е известно, че усвояването на това хранително вещество е значително намалено, когато се използват антиациди с калциев карбонат или магнезиев хидроксид. Също така, абсорбцията или екскрецията на хром може да бъде нарушена при приемане на кортикостероиди, Н2 блокери (циметидин, низатидин и фамотидин), както и инхибитори на протонната помпа (омепразол, пантопразол, рабепразол и др.). В същото време употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (аспирин и индометацин) насърчава по-интензивното усвояване.

Прием на хром с други лекарства

Има и група лекарства, чийто ефект може да се увеличи, когато се използва успоредно с хром. Това включва бета-блокери, кортикостероиди, инсулин, никотинова киселина, нестероидни противовъзпалителни лекарства и инхибитори на простагландин.

Освен всичко друго, струва си да се има предвид, че хромът може да повиши чувствителността към инсулин. Следователно, едновременната употреба на минерала с хормон може да увеличи риска от хипогликемия. Тъй като добавките с микроелемента могат да понижат нивата на кръвната захар, учените предполагат, че те могат да имат адитивен (кумулативен) ефект с антидиабетните лекарства. Съответно, комбинираната употреба на такива средства може да доведе до развитие на хипогликемия.

Малък експеримент показа, че едновременното приложение на хромов пиколинат с левотироксин, който се предписва при хипотиреоидизъм, може да намали абсорбцията на левотироксин за 6 часа. Следователно, такива лекарства трябва да се приемат през големи интервали.

Вижте още:

- Ползи от хрома;

- Дефицит на хром;

- Източници на хром.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest