Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»За какво е полезна билката бутрак

За какво е полезна билката бутрак

ползи от билката бутрак

Бутракът е плевел, но и лечебна билка, затова има своето научно название, на латински се нарича Bidens tripartite.

Това едногодишно растение, високо около 80 сантиметра, с право цилиндрично стъбло, с къси листа и дребни жълти цветове, цъфти от юни до септември и е разпространено из всички райони на страната. То обича влажните места, най-често се забелязва край ручеите, около блатата и реките и в градините.

За лечебни цели се използват връхчетата на бутрака заради богатството на химичния състав. Стръкчетата му съдържат гама-лактони, кумарин, аскорбинова киселина, която е в много високи дози - 100 милиграма в 100 грама суровина.

В съдържанието правят впечатление още каротинът, който е в дози от 50 милиграма на 100 грама маса, амините, флавоноидите, които са около 10, етеричните масла, манганът, дъбилните вещества и не на последно място полифенолите с тяхното противовъзпалително и антисептично действие.

Лекарствените средства, приготвени от билката бутрак имат противовъзпалителен, противоалергичен, пикочогонен, кръвопречистващ и антисептичен ефект.

Те се ползват да подобряване на апетита и храносмилането, за нормализиране на нарушена обмяна на веществата, за успокояване на нервната система, за намаляване на кръвното налягане, за ускоряване на съкращенията на сърдечния мускул.

Неслучайно бутракът е сред най-древните лековити билки. Под формата на настройки и чайове е ползват при простуди. Отварата се е ползвала за добавяне във ваната при лечение на детска диатеза. Ефикасна е също при себорея, екзема, язва, подагра. Използват билката и при псиориазис, косопад, екзема, предизвикана от микроби.

за какво е полезен бутракът

От тези нейни възможности произтича извода, че билката е приложима както външно, така и вътрешно, като вътрешното действие е насочено главно към лечение на коремните органи, докато външно лекува основно кожата. Правят се лапи, промивки, компреси при краста и кожни болести.

В тибетската медицина са познати и други нейни приложения. Ползват я при малокръвие и атеросклероза. Китайската медицина лекува с нея и туберкулоза.

Сърдечно-съдовата система също се повлиява добре от тази билка, като нейното действие при прогресираща хипертония е особено ценно.

Очевидно става въпрос за лековито растение с широка употреба, което расте и у нас и затова билколечението не бива да пропуска възможността да го използва.

Вижте и Най-полезните билки и подправки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest