Всички майки по света желаят да дадат най-доброто на своето дете още от първите дни на живота му. Докато по време на бременността правилното хранене на майката е от първостепенно значение за получаване на основните хранителни вещества от плода, то след раждането въпросът с храненето на кърмачката става още по-актуален.
Аспектите след раждането стават два - как чрез здравословното хранене майката да осигури както количеството, така и качеството на кърмата за бебето си.
Тялото на жената съхранява мазнини по време на бременността. След раждането кърмата се произвежда както от тези резерви, така и от храната, която майката приема. По време на периода на кърмене жената има нужда от допълнителни 450-500 калории на ден, за може да осигури на бебето си хранителна кърма.
Нуждите от допълнителни калории са най-високи през първите четири до шест месеца, докато бебето се храни изключително с кърма. Когато бебето започне да приема твърда храна, тези допълнителни калории може да отпаднат.
Понятието хранителна кърма
Съставът на кърмата е уникален за всяка майка и варира не само според индивидуалните особености, но е различен дори в отделните части на деня. Кърмата на всяка майка е подходяща точно за нейното дете, но понякога поради изтощение на организма по време на бременността или други причини кърмата може да се окаже недостатъчно пълноценна, за да осигури всички важни вещества, необходими за правилния растеж на новороденото.
Балансираното хранене на кърмачката е това, което повлиява благоприятно както върху количеството, така и върху качеството на кърмата, така че тя да бъде наистина хранителна и да отговори на потребностите, които един интензивен растеж, като този в началните месеци, изисква от майката.
Често още по време на бременността жената установява кои храни са добри за нея. Има в същото време и доказано ефективни храни за стимулиране на производството на кърма. Ето някои препоръки за храната.
Препоръки за хранене по време на кърмене
- Поне една трета от дневния прием на протеин трябва да идва от храни от животински произход, каквито са рибата, месото, млякото и яйцата. Месото задоволява и високите нужди от витамин В, желязо и цинк;
- Омега-3 мастните киселини са важни за развитието на мозъка и очите на бебето. Подходяща е мазната морска риба 2-3 пъти седмично. Добри източници на здравословни мастни киселини са също зехтинът и тиквеното масло, ленът, сусамът и тиквените семки;
- Калцият е важен за правилното развитие на костите на бебето и най-вече се съдържа в млякото и млечните продукти, сардините, тофуто, сусамовата паста;
- Набавянето на витамин С е важно. Пресните плодове и зеленчуците са подходящи за целта, а за витамин В може да се разчита на пълнозърнестите зърнени храни и месото;
- Йодът е много важен за бебетата, затова консумацията на храни, подправени с йодирана готварска сол ще осигурят тези нужди;
- По време на кърменето се увеличава и нуждата от витамините D, E и A. Доброто хранене през бременността е достатъчно за повечето от тях, а за витамин D може да се разчита на слънцето;
- Трябва да се дава превес на прясната готвена храна. Пърженото, преработеното и пушеното месо, както и недобре изпеченото трябва да се избягват.
Подходящите храни за кърмачки
Поддържането на балансирана диета при кърмене е важно, защото ще трябва да се попълват естествените запаси на майката пълноценно. В цифри това означава, че тялото на кърмачката се нуждае от 5 порции плодове и зеленчуци на ден, въглехидратите като ориза, хляба, тестените изделия също са задължителни за ежедневното хранене, тъй като пълнозърнестите храни осигуряват ситостта за по-дълго и съдържат добри фибри. Нужни са и 2-3 порции протеин, набавени от месо, яйца, риба, боб и други варива, както и мляко с ниско съдържание на мазнини.
Здравословните ястия, особено през първите няколко седмици, са много важни. Добре е да има винаги под ръка здравословни закуски за утоляване на глада от рода на хумуса, киселото мляко, пълнозърнестия хляб, сушените кайсии, готовите супи, печените картофи, авокадото и неподсладените зърнени закуски, както и други любими храни.
Храните, които трябва да се избягват при кърмене
Яденето на мазна риба от рода на сьомгата, скумрията, сардината, пъстървата и прясната риба тон е препоръчително и полезно за здравето на кърмещата жена, но не бива да се консумират повече от две порции седмично, защото рискът от съдържание на живак в тях е голям, поради замърсяванията в моретата и океаните. Консервираната риба тон не се счита за порция мазна риба, тъй като добрите мазнини се губят в процеса на консервирането.
Много майки смятат, че яденето на някои храни прави бебето им неспокойно, но има много малко научни доказателства, които да подкрепят това твърдение. В списъка влизат лукът, зелето, чесънът и брюкселско зеле, особено ако се консумира в големи количества, цитрусовите плодове, доматите и газираните напитки. Ако се появи някакъв проблем след консумацията на определена храна, правилно е тя да се премахне от менюто временно.
Практически съвети за хранене по време на кърмене
- Редовното хранене и закуската са важни, майката трябва да намира време за себе си;
- Разнообразната храна е ключов момент, защото букетът от миризми и вкусове в кърмата ще помогне на бебето да приема по-лесно твърдите храни в последствие;
- Плодовете и зеленчуците са особено важни в менюто на кърмачките, защото съдържат необходимите минерали и витамини;
- Бързите храни не са опция, както и готовите храни с изкуствени оцветители, подсладители и други добавки;
- Хидратацията е важна, жаждата е един от симптомите на окситоциновия рефлекс. Пиенето на течности е благоприятно за кърмата;
- Витамин В е основен витамин за кърмещите майки, той стимулира производството на мляко. Присъства в маята и пълнозърнестите зърнени храни, затова те се препоръчват;
- Отслабването, което е цел на всяка вече родила жена, е добре да се отложи за времето след кърменето. Ако този вариант не се приема, то може да се започне с избягването на определени храни или с приемане на по-малко храна като количество, но не трябва да се забравя, че такъв подход може да има отрицателно въздействие върху кърменето.
Много майки са нетърпеливи да се възвърнат стройната фигура и се страхуват, че кърменето ще забави връщането им към желаното тегло от преди бременността, за да се почувстват отново добре в кожата си.
Всъщност кърменето стимулира изгарянето на мазнините, които са натрупани по време на бременността, нужно е само търпение и мисъл за най-доброто за бебето.
Водещата мисъл при избиране на менюто на кърмещата вмайка е, че всеки организъм е единствен по рода си и всяка майка може сама да открие за себе си различна комбинация от стимулиращи кърмата храни.
Функционалните храни, които подпомагат общото здраве и действат превантивно, са основата, на която е добре да се стъпи в изготвянето на личното меню. Удоволствието от храната също е важен елемент от правилния избор на храна.
Удовлетворението от ежедневно приеманите блюда, изпитвано от тялото на майката, ще се предаде чрез кърмата и на бебето, а това ще подпомогне процеса на захранване с твърда храна, който е много важен за малкия организъм.
Вижте още:
Коментари