Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Подходящи подправки за овкусяване на барбун

Подходящи подправки за овкусяване на барбун

Подходящи подправки за овкусяване на барбун

Ако сте любители на рибата и морските деликатеси, то надали не сте влюбени и в барбуна, познат също като червен милет и султанка и наричан от мнозина Царската риба. Среща се както из нашето Черноморие, така и в Атлантическия океан, Средиземно море, Мраморно море и др.

Макар по времето на Римската империя да е била една от най-скъпо струващите риби, за наше щастие днес тя е по джоба на почти всеки. Наред с всички останали ценни съставки, тя е изключително богата и на витамин В12, на селен и на Омега- 3 мастни киселини, а вкусното ѝ и леко месо е наслада за небцето и дар за стомаха и тялото ни.

Има най-различни рецепти за приготвяне на барбун, тъй като тази риба се отличава със своя лек и ненатрапчив вкус, които някои хора определят дори като леко сладък.

Независимо дали ще пържите рибата или ще е я приготвяте на скара или правите барбуна във фурна, тя ще стане особено вкусна ако преди това я мариновате. Не говорим за онази маринована риба, която можете да затворите в буркани, а за марината, в която можете да добавите подправки по ваш избор и с тях да обтриете тялото на рибките, които да оставите да престоят така около час в хладилника преди да се заемете с приготовлението им.

И тук възниква въпроса кои са подходящите подправки за овкусяване на барбун. Ето няколко предложения, като няма да споменаваме солта, черния пипер и лимоновия сок, които са характерни за овкусяването на почти всички риби.

Барбун

На барбуна пасват чудесно подправки като розмарин, риган, босилек, мащерка, копър и магданоз. Тъй като с пресен копър и магданоз разполагаме целогодишно, можете да сложите цели стръкчета във вътрешността на рибките и така да ги печете във фурната.

Макар да не е особено популярна в редица държави, лимоновата трева е перфектно решение за овкусяването на всякакъв вид риба, в това число и на барбун. В пресен вид трудно ще я намерите, но изсушена можете лесно да си набавите. Просто пъхнете няколко стръка от нея в коремчето на рибките и ги изпечете така.

Чесънът, независимо дали пресен или стар, е особено подходящ при приготвянето на марината за барбуна. Внимавайте единствено да не е от онзи китайски чесън, който е прекалено силен и може да развали вкуса на иначе прекрасната риба.

Барбунът е известен с това, че към него пасват много добре цитрусовите нотки. Освен прясно изцеден лимоново сок, можете да използвате и портокалов сок за барбуна или грейпфрут. Също прясно изцедени, естествено.

Овкусяване на барбун

В много държави за овкусяването на барбун се използват и готови сосове, с които също можете да експериментирате. Такива са соевият сос, сос терияки, рибният сос и сосът от стриди.

Ако сте решили да мариновате барбуна и да го хапвате под формата на мезе, ще е необходимо да го оставите за няколко дни ( времето зависи от конкретната рецепта) силно осолен с морска сол, след което да го измиете и да си приготвите марината, в която рибките престояват също известно време преди да бъдат консумирани.

В повечето рецепти за подобни маринати освен олио или зехтин се добавят и зрънца черен пипер, бахар и дафинов лист. Но в крайна сметка всичко това зависи от собствените ви предпочитания, когато решите да овкусите барбуна с подправки.

Вижте още:

- Гарнитури за барбун;

- Рецепта за барбун в хартия;

- Барбун по провансалски;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest