Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да направим някои популярни ястия по-малко калорични

Как да направим някои популярни ястия по-малко калорични

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
ак да направим някои популярни ястия по-малко калорични

Искате да се храните по-здравословно и да подобрите фигурата си, но ви е трудно да се откажете от досегашното си хранене? Постижимо ли е да съчетаете двете?

Да, би могло да се получи, като направите някои популярни и обичани ястия по-малко калорични и по-здравословни.

Но как да добавите такава полза към обичайната си диета? Да приготвите сами храната си, е един от най-добрите начини да се храните здравословно. Вие можете да изберете сами какви съставки ще бъдат включени в ястието и така ще знаете точно колко калории съдържа.

Ще контролирате и качеството на продуктите. Нека да разгледаме как можете да „поправите“ някои от популярните ястия.

Нискокалорични Салати

Нискокалорична салата

На всички е известна ползата от зеленчуковите салати, но тя лесно може да бъде "занулена" с дресинг с майонеза и растителното масло, ако се добави щедро, също значително увеличава калорийното съдържание на ястието. По-добре е да приготвите соса за салатата на базата на кисело мляко, горчица, джинджифил, балсамов оцет, чесън и цитрусови плодове. Опитайте различни комбинации, не се страхувайте да експериментирате - дори може да ви хареса.

Ако става въпрос за традиционни празнични ястия, калоричното съдържание на руската салата, например, може да бъде намалено с количеството варени картофи, замяна на киселите краставици с пресни и консервираният грах с варен. Вместо колбас можете да използвате варено постно месо, пиле или скариди, а веган майонеза се приготвя лесно у дома. Майонезата също така може да бъде заменена и с цедено кисело мляко или заквасена сметана. В някои салати с варени картофи те могат да бъдат намалени като количество или заменени с варен или печен алабш, земна ябълка, нарязан на ситно белтък от яйце и др.

Супи с по-малко калории

Леките и здравословни супи са перфектни за тези, които се грижат за фигурата си. По-добре е да приготвите бульона със зеленчуци, пиле или пуйка без кожа. Богатите бульони, особено тези с костен мозък, губят много ензими и витамини поради продължително варене. Освен това съдържат много мазнини.

За да има полза от супата, препоръчително е да се отървете от картофите - източник на не много здравословно нишесте. То се отделя слабо от тялото, натрупва се, което води до проблеми със стомашно-чревния тракт (метеоризъм, оригване, гадене), а също така може да наруши усвояването на витамини и микроелементи. За да намалите вредата, заменете картофите със сладки картофи, ряпа, корен от целина, корен от магданоз, земна ябълка, алабаш, карфиол и тиквички. Ако все пак не можете без картофи, гответе супа с пресни картофи, те имат по-ниско съдържание на нишесте. И не трябва допълнително да запържвате зеленчуците в масло, преди да ги добавите в супата - това увеличава калорийното съдържание на супата.

Хамбургери с по-малко калории

Изглежда, че те трябва да бъдат напълно изключени от менюто ви. Въпреки това понякога можете да ядете хамбургер, особено след като вредният вариант от заведенията за бързо хранене може просто да се превърне в диетичен бургер. Вместо обичайните бели хлебчета купете подобни в магазина от пълнозърнесто, ръжено брашно или с трици. Можете да изпечете и сами диетични хлебчета от най-различни здравословни брашна, в интернет има много рецепти. Трябва да приготвите котлета сами, тогава ще знаете със сигурност, че той не съдържа хляб, брашно или химически добавки. Избирайте постно месо – пилешко, пуешко, постно телешко. Що се отнася до соса, по-добре е да забравите за майонезата, дори и с ниско съдържание на мазнини. Идеалният нискокалоричен вариант за месо е натуралното кисело мляко, към което можете да добавите различни подправки по избор.

Пица с ниско съдържание на калории

Нискокалорична пица
Снимка: Yordanka Kovacheva

Всъщност можете да я приготвите, така че да я ядете, без да се притеснявате за фигурата си. За тестото използвайте ръжено или пълнозърнесто брашно или всякакво друго диетично, разточете го възможно най-тънко. Друг вариант е да замените основата с арабски питки или блат от зеленчуци, яйца и кашкавал. Освен с тестото можете да олекотите пицата и с нискомаслена моцарела. Що се отнася до соса, по-добре е да изберете обикновен доматен без добавки и нишесте. Изберете и по-лека плънка. Това може да са постни пилешки или пуешки гърди, морски дарове, зеленчуци, гъби. Перфектни са тиквички, патладжан, артишок, спанак, чушка и домат.

Палачинки с малко калории

Тази популярна закуска също се приготвя лесно без брашно и захар. Смилете 1 банан и 2 яйца в блендер. От получената смес, която ще замени тестото, ще получите вкусни и тънки бананови палачинки, ако ги изпържите в малко олио. По-добре е да сервирате ястието с плодово пюре без захар - ягода, банан или ябълка. Но има и варианти за любителите на сладкото: захарта може да бъде заменена с черен шоколад с високо съдържание на какаови зърна, сироп от агаве, мед или плодове.

Десерти с по-малко калории

Нискокалоричен крем

Смлените бадеми, овесените ядки, царевичното нишесте и триците могат да бъдат отлични заместители на брашното в сладкиши, мъфини и бисквитки. Тези продукти значително ще намалят калоричното съдържание на сладкиши, без да променят вкуса им. Висококалоричните съставки за крема могат да бъдат заменени с нискомаслено сирене, като рикота или извара или кисело мляко. Тирамисуто, обичано от любителите на сладко, няма да стане по-малко желано, ако замените маскарпонето в състава му с цедено кисело мляко. Плодовете без скорбяла като ябълки или нектарини, както и горски плодове, са идеални за пълнене на десерта. Вместо масло можете да използвате пюре от авокадо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest