Великденският пост е най-строгият и продължителен период, през който хората се отдават на пости.
Започва точно седем седмици преди Великден и освен че се свързва с време за опрощение, молитви, изповеди и др., се отделя особено внимание на това с какво се храним до Великден.
По време на постите са разрешени само чисти растителни храни, като за наша радост именно тогава се появяват пресните зеленийки като лапад, коприва, спанак и др.
В следните редове ще ви предложим няколко идеи за пролетни сармички по време на пости.
Най-популярните пролетни сармички по време на пости се приготвят от лозови листа, листа от лапад и листа от лопуш. Същевременно през това време на годината все още можем да намерим и кисело зеле или пък да използваме обикновено. При последното е важно да знаете, че то задължително трябва да се попари, за да можете да увивате сармички в него. Ако искате и да е кисело, то добавете малко оцет или лимонов сок във водата, в която ще го кипнете.
По отношение на заленийките, чиито листа ще използвате са увиване на сармите, е добре да знаете, че в тях могат да се съдържат много нитрати. Накисвайте ги предварително във вода поне за половин час, към която сте добавили и малко оцет и сода бикарбонат.
А каква да е плънката за постните сармички? Тук вече можете да развихрите въображението си, стига да не слагате нищо месно в нея. Да не забравяме, че по време на пости млякото и млечните продукти също не са разрешени, което означава, че няма да поднасяте сармичките с кисело мляко или друг млечен сос.
Вероятно най-често приготвяната плънка за сарми е тази от ориз и/или булгур, към която сте добавили лук, морков, гъби и др. Можете също така да приготвите плънка от боб, леща, елда или дори от картофи. Към избраната от вас плънка, няма да сбъркате ако добавите и зеленийки, чиито листа не стават за увиване на сарми ( коприва, спанак и т.н.), но са свежи и пресни именно през пролетта.
Няма да ви предлагаме конкретни рецепти, но ще си позволим да ви запознаем с няколко по-нетрадиционни идеи за пролетни сармички.
Родопски сармички
Макар да сме ги кръстили така, този вид постни сармички са популярни и в Турция, като характерното при тях е, че се приготвят с листа от червено цвекло. Тези листа са доста деликатни и изискват да ги попарите за около 1-2 минути във вряла вода, за да са еластични и да могат да се използват за навиването на сармичките. Плънката е по ваш избор, но традиционно се прави от ориз и/или булгур. Важно е да се снабдите с голяма доза търпение, защото самите сармички са колкото една хапка и в зависимост от числеността на семейството ви се предполага, че ви предстои доста работа. Така или иначе с родопските сармички можете да разнообразите кухнята си по време на пости.
Арменски сармички
За да си приготвите постни арменски сармички, ще ви трябва червена зелка, булгур, леща и предварително сварен боб и нахут. В случай че не ви се занимава чак толкова, можете спокойно да използвате и боб и нахут от консерва. Отделяте листата на зелката и ги кипвате за около 5- 10 минути във вряла вода заедно с малко оцет. Така те ще станат по-меки и гъвкави и ще можете лесно да боравите с тях.
Бобът и нахутът се отцеждат, а лещата и булгурът се накисват, докато набъбнат. В сгорещен тиган запържвате лук и всички останали продукти за плънката, като подправяте със сол, черен и червен пипер на вкус. С тази плънка оформяте арменските сармички и ги подреждате в тенджера, като долеете малко вода или зеленчуков бульон. Оставяте ги да къкрят на слаб огън до пълното им сваряване. Добър апетит!
Коментари