Българската кухня има своите шедьоври, а близостта на нашите ястия с балканската кухня са безспорен факт. Много блюда са еднакво добре приети в повечето балкански държави.
Едно от тях е емблематичният гювеч. Всъщност това зеленчуково ястие, съчетано с месо, в класическия му вид, не е характерно само за Балканския полуостров. Подобни рецепти има в почти всяка Европейска, а и в световните кухни.
У нас гювечът е представен основно с две вариации - с месо и вегетариански гювеч, само със зеленчуци.
Месото за гювеч най-често е свинско, но може да се използват агнешко, пилешко, телешко, смесено. Класиката е гювеч със свинско, но вариантите с пилешко месо са по-леки, малко необичайни и също толкова вкусни.
Ето 3 възможности за приготвяне на славянски гювеч:
Гювеч с пилешко
Необходими продукти:
250 грама пилешко филе
85 грама ечемик или овес
270 грама сурови чушки
120 грама лук
160 грама пресни домати или 110 грама домати от консерва
5 супени лъжици зехтин или олио
Сол, черен пипер, червен пипер, магданоз, пресен или стар чесън по желание
Приготвяне:
Ечемикът или овесът се накисва от вечерта, а на другия ден се сварява за около 30 минути.
Зеленчуците се нарязват на ситно и се задушават в тенджера със зехтина и малко вода. Добавя се пилешкото филе, също нарязано и се разбърква. След като пилешкото се сготви и зеленчуците омекнат, се добавя сварения ечемик, подправките на вкус, доматите и малко вода. След 4-5 минути всичко се прехвърля в гювеч или малка тава и се запича за още 10 минути.
Сервираме гювечът с пилешко с 2 лъжици кисело мляко, айран или таратор.
Постен славянски гювеч
Необходими продукти:
2 глави кромид лук
2-3 чушки
2-3 домата
1 връзка пресен лук
4 картофа
3 моркова
200 грама ориз
4 опечени и обелени червени чушки
5-6 супени лъжици зехтин или олио
Сол, черен и червен пипер, магданоз
Приготвяне:
Нарязаните на ситно зеленчуци, заедно с 3-4 лъжици от доматите, се запържват в мазнината, поръсват се с червен и черен пипер, щипка сол и се заливат с гореща вода, около 400 милилитра. Къкрят на слаб огън до омекване на всички продукти, около 30-40 минути.
Печените червени чушки се режат на кубчета и се добавят към ястието, заедно с останалите домати и оризът. Оставя се на тих огън за още около 10 минути, докато оризът поеме водата и стане готов. Накрая се поръсва с магданоз.
Поднасяме безмесния славянски гювеч с кисело мляко или таратор.
Славянски гювеч с агнешко месо
Необходими продукти:
½ килограм агнешко месо
1 чаена чаша ориз
2 връзки пресен лук
2 домата
2 моркова
2 зелени и 2 червени чушки
½ кафена чаша маслини
2 супени лъжици олио
Червен пипер, черен пипер, сол, магданоз, чубрица
Приготвяне:
Агнешкото месо за гювеча се реже на дребни парчета и се задушава в половината олио. В другата половина олио се задушават лукът, морковите и червеният пипер. Оставят се да се задушат. При омекването им се връща при тях месото, наливат се 2 чаши топла вода и се оставя да къкри да омекване на месото.
Добавят се зеленчуците, нарязани на ситно, а доматите-настъргани на ренде. Прибавя се и оризът. Разбърква се и щом яденето заври, се прехвърля в гювеч. Долива се останалата вода, добавя се черен пипер, чубрица. Пече се във фурна на 180 градуса. Преди окончателното сготвяне на славянския гювеч с агнешко се добавят маслините, нарязани на ситно.
Яденето се сервира със салата или таратор.
Коментари