Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как се прави пралина и в кои десерти се използва

Как се прави пралина и в кои десерти се използва

Пралина с лешници
Снимка: Yordanka Kovacheva
Регулируем сушилник за мивка тип кошница-38%
Препоръчано за теб:
Регулируем сушилник за мивка тип кошница
23.00 лв.
14.23 лв.

Какво е пралина

Майсторската композиция от вкусове и аромати, които не само насищат, но и глезят сетивата, е основата за всеки хубав десерт. Получава се празник, радост и красив финален акорд на храненето. Една такава блестяща композиция е пралината.

По същество това е сладкарско изделие от смлени карамелизирани ядки.

Присъства в сладкишите, но не е задължителен компонент от тях. Ако обаче се вложи пралина в шоколада, крема, сладоледа и дори се намаже на бисквита, се добавя към насладата зрънце блясък, дълбочина и финес, оставящи усещане на мекота и удоволствие.

Малко история на десерта и употреба

Предполага се, че началото на този изискан десерт води началото си от Франция, от готвача на маршал дьо Плеси-Праслин, откъдето идва и името на сладкарското изобретение.

В началото пралините са били цели бадеми, с карамелизирана захар отгоре, различни от тъмната нуга, където карамелизирана захар покрива много ядки.

При смилането на тези покрити с карамел ядки, се получава прах, наречен пралин и той става съставка в тортите, сладкишите, сладоледа. При смесването с шоколад пък се получава шоколадов пралин.

От праха при смилане на ядките с карамел се прави и паста, която се използва като пълнеж на шоколадови бонбони.

В Америка, където френските преселници пренасят рецептата за пралина, добавили и сметана, така се получил добре познатият вид на американските пралини.

Технология на производство на пралина

Пралина с бадеми

Консистенцията на пралина може да се определи като кремообразна, прилича на фъдж. За направата се смесват захар, най-често кафява, масло, сметана и пекани или други ядки в тенджера. На средно висока температура, с непрекъснато бъркане, съставките се готвят, докато водата се изпари и остане гъста текстура с кафяв цвят. След като изстине, се използва в сладкиши по желание.

Рецепта за пралина

За рецептата с пралина с лешници са нужни следните съставки:

- 400 грама лешници;

- 250 грама пудра захар;

- 70 милилитра вода;

- ½ чаена лъжичка ванилия.

Приготвяне:

Във фурна на 170 °C се запичат лешниците за 10 минути. Обелват се след като изстинат.

В съд се смесват захар, вода и ванилия. Поставят се да заврат на умерена температура. Всички ядки се добавят и се бърка, докато се покрият с карамел.

Върху тава, постлана с хартия за печене, се изсипват ядките и се начупват на парчета. Блендират се в блендера, докато се получи пралина на прах.

Пралината на прах може да се използва за декорация на сладкиши.

Ако част от пралината се блендира още, като се добави 1 супена лъжица бадемово или друго олио по избор, се получава паста, която може да се използва за шоколадови трюфели, яйчени кремове, сладък салам и други сладкиши.

Може да се съхранява останалата пралина в плътно затворен стъклен буркан на стайна температура, като се разбърква веднъж на ден.

Вижте още и тази вкусна идея за бонбони пралини.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest