Думата анемия означава “без кръв”. Ако страдаме от анемични състояния, това не означава, че кръвта ни генерално намалява, а че е намалено количеството еритроцити и съдържанието на хемоглобин в нея. Основните признаци, че страдате от анемия, са лесно доловими – причерняване пред очите, обща отпадналост и умора.
В медицината са над 10 вида анемии. Сред тях са сърповидната, таласемията и хемополиетичната. Общото при всички е нивото на еритроцитите в организма, което е много ниско, липсва достатъчно хемоглобин, който да снабдява клетките и тъканите с кислород. Крайният фатален изход от липсата на хемоглобин е сериозно увреждане на органите, инфаркт или смърт.
В крайна сметка анемията е лечима – или с медикаменти, или с помощта на пълноценна и здравословна храна. За да преборите липсата на дъх, пребледняването, главоболие, замайване и невъзможността да се справите с елементарни ежедневни задачи, трябва да се научите да се храните с подходящите продукти.
Водещо при правилното хранене при анемия е съдържанието на желязо на храните, които консумираме. Без необходимото количество желязо организмът не може да произвежда достатъчно хемоглобин.
Ако сте в добро здравословно състояние, храните се правилно, рискът от развитие на тежка желязодефицитна анемия е минимален. Ако е на лице силна и продължителна кръвозагуба, е необходимо изготвянето и спазването на специален режим с храни, богати на желязо.
Започнете от най-долното стъпало – съдовете за готвене. Дори и да не ви се вярва, кулинарната обработка на храната в метални съдове я обогатява с желязо.
Сред храните, които са най-богати на желязо, мед и витамин С, са тъмнозелените зеленчуци, сиренето, яйцата, морските продукти и рибата.
Задължително трябва да включвате в менюто си черен дроб, червени меса, като говеждо и овнешко, както и всякакви други меса, риба, яйца. Сушените плодове, соеви продукти и меласа са доказани помощници при борбата с анемия.
Отвара от билки също оказва благоприятно влияние върху възобновяване нивата на хемоглобина. Най-подходящи са поточарка, магданоз, коприва, листа от кориандър и глухарче.
Допълнително вкарвайте в храната си количества лук, чесън, фасул, грах, ядки, семена, зеленолистни зеленчуци, но без спанак.
Желязото се усвоява най-добре от организма, когато е съпроводено с количества - витамин С. Закуска от няколко яйца и чаша прясно изцеден портокалов сок е изключително полезна.
Коментари