Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как да си приготвим вкусно просо?

Как да си приготвим вкусно просо?

AdminAdmin
Администратор
95442k
Как да си приготвим вкусно просо?

Ретро славата на просото ни застига в с пълна сила и в наши дни. Тази много полезна зърнена храна е здравословен избор за закуска, за салати за обяд или различни гарнитури за вечеря.

Базовата рецепта е солена кашата от просо, която може да е позната на мнозина от вас. За да я харесате наистина, трябва да приготвите просото правилно.

Солена каша от просо

За приготвянето са необходими 1 част просо, 2 части вода. Сварете просото първо в една вода, изхвърлете я, и доварете зърната, без да ги преварявате, във втора вода.

Просото се счуква в хаванче, попарва се с вряла вода в тенджерка, след което леко се посолява. Оставя се да кисне под капак на топло.

Приготвената просена каша се разсипва в чинии. Кулинарите съветват да се добавят зелени подправки, масло или сирене.

Сладка каша от просо

Каша с просо

Другият вариант е кашата да се поръси със ситно нарязани плодове, счукани ядки и да се подслади с мед. Преди това вариант е заливка с неподсладено кондензирано мляко.

Защо просото е ценна храна

В повечето страни просото като хранителен продукт е почти непознато и се консумира от малък брой хора (или в повечето случаи основно от птиците). То е една от основните зърнени храни в повечето страни от Близкия и далечния Изток, Китай и Африка. Индуисткото меню например се базира основно на просото.

Просото всъщност е едно от най-хранителните зърна, известни на човека. Много специалисти диетолози например са убедени, че то притежава всички съществени аминокиселини и по биологична стойност на протеина си е сравнимо само с месото и млякото. Само една чаша просено ядене доставя 34 грама (дневната норма) протеини от най-висша степен.

Просото е по-богато на витамини и минерални вещества от всички други зърна. В него се съдържат ценните калций и магнезий, плюс всички значими микроелементи като молибден.

Просото е алкална храна. То може да се консумира дори и от хората, страдащи от свръхкиселинност и свързаните с нея състояния като ревматизъм, артрит и диабет, и не могат да използват образуващите киселини зърна като житото, спокойно могат да ядат просо.

Просо

Просото е пълноценна храна, в която всички хранителни фактори – пълноценни белтъчини, ненаситени мастни киселини, лецитин, витамини, минерали и въглехидрати - са балансирани в идеална пропорция.

Освен това просото не причинява затлъстяване, което не може да се каже за другите зърнени храни, твърди диетолога Айрола. Това е така, защото алкалните вещества са склонни да разтварят мастното натрупване и да му противодействат.

Ако към това добавите факта, че е една от най-вкусните храни, ще разберете защо някои го считат за цар на всички зърна.

Вижте още:

- Просото полезно ли е за бременни;

- Отслабване с просо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest