В местностите, където водата е твърда, болестите на сърцето сполетяват населението много по-рядко, отколкото в местностите с мека вода.
Твърдата вода е много по-вкусна от меката, но в нея е много трудно да се пере. За прането е подходяща меката вода, а за пиене – твърда.
Твърдата вода съдържа повече калций, магнезий, литий и други елементи, а меката – голяма концентрация на натрий, който в излишъци води до заболявания.
Дестилираната вода предизвиква нарушаване на водно-солевия обмен и правилното функциониране на храносмилателната система. В дестилираната вода остава много малко натрий, но в нея липсват и много други вещества. В състава на твърдата вода има също така много цинк, кобалт и други вещества.
Когато се пие много твърда вода, може да се яде повече пържено. Това се получава, защото калцият и магнезият от твърдата вода се съединяват с наситените мазнини и се получава нещо като сапун. Той не се усвоява от организма, а се изхвърля.
Какво да правите обаче, ако имате на разположение само мека вода? Всеки ден трябва да доставяте на организма си 60 мг магнезий и 100 мг калций. Това ще е равно на веществата от два литра твърда вода.
Но ако имате на разположение твърда вода, избягвайте газирани напитки с фосфор. Това вещество се съединява с калция, като лишава стомаха от възможността да се отърве от мазнините, с които калцият и магнезият са се съединили.
Калцият влияе върху ръста и развитието на организма, подобрява съсирването на кръвта, регулира и координира функциите на всички органи.
Този елемент помага при болести на ставите, кожата, нервите, кръвта, сърцето и жлезите с вътрешна секреция, както и на стомашно-чревния тракт.
Калцият не се усвоява без витамин D. Възрастните хора имат нужда от един грам калций дневно, а подрастващите деца и бременните жени – от грам и половина на ден.
Доскоро се смяташе, че най-много калций се съдържа в прясното мляко и сиренето. Но много диетолози твърдят, че прясното мляко не е подходящо за консумация след тригодишна възраст.
Калций се съдържа във всички зелени листни зеленчуци. Има го много и в сусама. Калцият присъства и в много плодове и ядки, а също така в сушените плодове.
Една от главните функции на калция е неутрализация на киселините. Ако консумирате много млечни продукти, трябва да ядете и много плодове.
Млечните продукти образуват киселини в тялото, а калцият от плодовете го неутрализира. Наблягайте на ядките. От тях ноктите и косата ви ще станат силни и бляскави.
Калций се съдържа също така в морковите, граха, цвеклото, чесъна, хряна, зелето, целината, бобовите култури, ряпата и листата от рукола.
Коментари